Kdyby z kohoutku netekla voda

Představte si, že si ráno chcete vyčistit zuby, ale neteče voda z kohoutku, na sprchu také zapomeňte. Nemůžete se ani napít, postavit na čaj nebo kávu. Když vykonáte potřebu, nemáte čím to spláchnout. A tak máte pocit, že se celý svět noří do ***.

A teď si uvědomte, že na světě žije 2,5 miliardy lidí bez přístupu k sanitaci. To znamená, že každý třetí člověk na této planetě nemá k dispozici kanalizaci, toaletu, dokonce ani latrínu! Vzpomeňte si na to, až příště budete trůnit na záchodě.

Bereme jako samozřejmost, že nám teče z kohoutku pitná voda, ale každý jedenáctý člověk na této planetě takový luxus bezpečného zdroje pitné vody nemá. A přitom víte, k čemu se používá 70 % veškeré dostupné vody? K zavlažování.

Cíl udržitelného rozvoje 6

A tak si v OSN řekli, že by s tím chtělo něco udělat. Proto zavedli Cíl udržitelného rozvoje č. 6: Zajistit všem dostupnost vody a sanitačních zařízení a udržitelné hospodaření s nimi.

V praxi to má vypadat tak, že do roku 2030 budou mít všichni lidé přístup k cenově dostupné pitné vodě, sanitačním a hygienickým zařízením. Už žádné další vyměšování na veřejnosti.

Cílem je také zvýšit efektivitu využívání vody napříč sektory, zavést integrovanou správu vodních zdrojů, využít k tomu například i místních komunit či podporovat mezinárodní spolupráci v této oblasti.

Zároveň je třeba myslet i na kvalitu vody. Snížit její znečišťování, podporovat recyklaci a zajistit ochranu a obnovu ekosystémů s vodou souvisejících, od hor přes lesy až po řeky či jezera.

Přijde vám otázka pitné vody zásadní? Vyjádřete se v dotazníku, který mapuje názor současné generace na svět, ve kterém žijeme. Přispět ke zlepšení můžete nejen střídmějším užíváním vody a sdílením tohoto článku mezi své přátele.

V zahraničí totiž najdeme mnoho projektů, které se  tímto problémem zabývají. Působit můžete nejen tam, ale můžete se přidat mezi skupinu českých studentů, kteří se snaží rozšiřovat povědomí o tomto i dalších problémech.

Když se nebudeme zabývat globálními problémy, přijde po nás potopa. A to doslova. Vždyť již v současné době zahyne při povodních 15 % obětí přírodních katastrof. A to ještě neroztály všechny ledy na pólech. Chovejme se proto k vodě udržitelným způsobem.

 

Autor: Ondřej Mergl