Vybil se Vám smartphone?

Katastrofa! Teď abyste počkali pár hodin, než dojdete domů a doplníte mu šťávu. Pokud tedy nenosíte nabíječku s sebou. Několik hodin budete nesví, jako by Vám amputovali jednu ruku. Ale to se spraví. Žijeme přece v moderní světě.

Na rozdíl od 1,3 miliardy lidí na naší planetě. Právě tolik totiž nemá přístup k elektřině. Nedobijí si telefon, nepustí počítač, ale ani nerozsvítí večer žárovku. Chyběl Vám někdy při cestování zdroj energie? Oni to zažívají dennodenně.

Na čem doma vaříte a čím topíte? Zapomeňte na elektrické sporáky či přímotopy, 3 miliardy lidí používají tuhá paliva jako dřevo, uhlí, dřevěné uhlí a živočišný odpad.

1 z 5Řeknete si, že vyprodukovat elektřinu není nikterak složité. Jenže! Energetika produkuje zhruba 60 procent celosvětových emisí skleníkových plynů. Obnovitelné a čisté zdroje, jako jsou vítr, voda, slunce, biomasa a geotermální energie, totiž tvoří pouze 15 procent výroby energie.

A s tím by něco ráda dělala OSN prostřednictvím svého globálního Cíle udržitelného rozvoje č. 7: Zajistit přístup k cenově dostupným, spolehlivým, udržitelným a moderním zdrojům energie pro všechny.

Do roku 2030 plánuje zlepšit mezinárodní spolupráci ohledně čisté energie za účelem zvýšení jejího podílu. Zároveň rozšířit současnou infrastrukturu a zdvojnásobit energetickou účinnost. To by mělo vést k tomu, že všichni budou mít přístup ke spolehlivým, cenově dostupným a moderním energetickým službám.

Přijde vám to reálné? Vyjádřete se v dotazníku, který sbírá názory současné generace na moderní svět. Považujete toto téma za klíčové? Pomozte sdílením tohoto článku mezi své přátele.

A nebo se zapojte osobně na některém ze zahraničních projektů, které tento problém řeší. Přispívat k dobré věci můžete i z naší domoviny tím, že se zapojíte do skupiny českých studentů, kteří se globálními problémy zabývají.

 

Autor: Ondřej Mergl