Nerovnosti kolem nás

Nebudeme se bavit o drncající D1 ani záplatovaných silnicích. Na pořadu dne jsou palčivější problémy.

Natolik závažné, že je OSN vyčlenila jako Cíl udržitelného rozvoje č. 10: Snížit nerovnost uvnitř zemí i mezi nimi. Nebojte, srovnat se zemí hory a kopce se nikdo nechystá, maximálně tak ty metaforické.

Už vás někdy napadlo, jak je možné, že drtivá většina lidí má menší plat, než je ten průměrný? Nejedná se o matematickou chybu, ale o prostý fakt, že většina světového bohatství leží v rukou hrstky lidí.

Děti z bohatých rodin mají třikrát větší šanci na přežití

Možná byste si přáli patřit mezi ony šťastlivce. To se vám může splnit za pár vteřin. Stačí si vzpomenout na to, kolik peněz mají lidé v rozvojových zemích. Rázem jste se proměnili v boháče!

Asi už začínáte chápat tu nevyrovnanost. Někdo má malé příjmy, jiný vysoké, jeden je diskriminovaný, druhý se nadřazuje, hlas některých není slyšet, zatímco ostatní si otevírají hubu. Platí to pro jednotlivce i celé národy.

OSN chápe, že je třeba pomáhat těm slabším, na všech frontách. Protože jinak zbytečně umírají miliony lidí. A tak v rámci cíle udržitelného rozvoje vymýšlí pravidla, regulace, opatření, cokoliv pomůže.

Řeknete si, že jde hlavně o politiku. To sice většinově ano, ale problém nerovnosti se dotýká i nás. Vezměme si události poslední doby. Objevili se u nás imigranti hledající podporu v nouzi a jakého přivítání se jim od nás dostalo? Každý, ať si zamete před svým vlastním prahem.

Nemusíte jim nutně ustlat ve vlastní posteli, ale existuje mnoho způsobů, jak začlenit všechny znevýhodněné osoby do moderní společnosti. Můžete je vymýšlet a realizovat ve spolupráci s ostatními angažovanými lidmi. Případně vám nikdo nebrání ve výjezdu do zahraničí.

Jestli si o tom všem myslíte své, řekněte nám to v dotazníku, který zjišťuje převládající názory v dnešní generaci. A pokud téma tohoto článku považujete za smysluplné, určitě ho nezapomeňte sdílet.

Autor: Ondřej Mergl

sdg10