Plýtváci obrovští

Už se ti někdy stalo, že jsi odnesl nedojedený oběd v jídelně? Vyhodil do koše prošlé jídlo z lednice? Sprchoval se třikrát déle, než bylo třeba? Jel autem někam, kam bys za pár minut došel pěšky? A kolik z výše zmíněného se ti stalo v minulém týdnu?

Globálně se za rok znehodnotí 1,3 miliardy tun potravin, přičemž na tom samém světě 1 miliarda lidí nemá přístup k pitné vodě z přírodních zdrojů. Ovšem ani my v rozvinutých zemích nejsme za vodou, protože za současného životního stylu bude v roce 2050 potřeba tří planet Země, abychom se uživili. Pokud nemáš nápad, kde vzít v dohledné době další dvě planety, nejspíš bude třeba něco změnit na našem běžném způsobu života. Kdyby například jen všichni přešli na úsporné žárovky, ušetřilo by se 120 miliard dolarů.

OSN to vidí, a tak přišli s Cílem udržitelného rozvoje č. 12: Zajistit udržitelnou spotřebu a výrobu.

SDG12Do očí právě nejvíce bije plýtvání potravinami. Globálním cílem je ho do roku 2030 snížit na polovinu. Ještě výrazněji se má omezit produkce odpadů, a to díky využívání recyklace. Pokud budou všichni informovaní o zásadách udržitelného rozvoje, prosazení podobných cílů by nemělo činit větší problém. OSN se proto snaží šířit osvětu o všech 17 Cílech udržitelného rozvoje a Svými aktivitami můžou pomoci nejen vlády, firmy, neziskové organizace, ale i ty. Sdílení toho článku ti nezabere více, jak pár sekund, ale důsledky mohou být zásadní.

Mnoho lidí dá na velké hráče, a proto chce OSN podporovat nadnárodní společnosti, aby přijaly a propagovaly udržitelné postupy. Takové postupy by měly být i zvýhodňovány při posuzování veřejných zakázek. Efektivně by se mělo zacházet s přírodními zdroji.

Dopad na lidské zdraví mohou mít i chemické látky a odpady. Ani na ně OSN nezapomíná. Stejně tak se snaží motivovat vědce a technology, aby přicházeli s udržitelnějšími způsoby výroby a spotřeby. Ovšem přes všechnu snahu OSN nečekejte, že za vás vyřeší problémy nějaká organizace či vláda. Změnit je potřeba chování každého z nás. Když si budete z regálů supermarketů vybírat produkty s nejdelší dobou spotřeby, všechny těsně před potřebou budou zbytečně slisovány. Když si naopak nakoupíte plno jídla, které nestíháte sníst, pokud se s ním včas nepodělíte, vyhodíte ho do popelnice sami.

Přidej do svého života trochu pokory a skromnosti. Omez se v užívání a příroda se odmění nejen tobě, ale i dalším generacím. Věděl jsi například, že na jednu tabulku čokolády se spotřebuje zhruba 1720 litrů vody? Ona totiž kráva potřebuje něco pít, kakaové boby zalévat, apod., ale komu z nás konzumentů tyto procesy na pozadí dochází?

I ty máš ovšem šanci to nyní změnit. Přijď 5.5.2017 na konferenci #YouthSpeak Forum a podílej se na vytvoření nových projeků, které pomohou dosáhnout Cíle udržitelného rozvoje a pozitivní změnu v české společnosti. 🤝 #ProjektyCoZmeniCesko. Kromě toho můžeš například pomoci i na nějakém dobrovolnickém projektu v zahraničí.

Autor: Ondřej Mergl