Pět věcí, které mě naučil AIESEC

“Není to jako tvoje seminárka, která hned po odevzdání skončí v koši. V AIESEC pracuješ na projektu s konkrétními výsledky.”

1. První zastávka je produktivní prostředí

Práce v AIESEC není jako kroužek juda, kde každý týden hodinku mlátíš s kámošem o zem a máš splněno. Úkoly, na kterých se tady podílíš, si žádají i několik hodin denně. Ale kde vzít čas, když do toho všeho musíš řešit školu, kámoše, a zánět rohovky tvýho mopsíka? Využij každou volnou chvilku. Ve frontě u kasy, na zastávce tramvaje nebo při večerním čekání v posteli na to, až si tvá polovička vyčistí chrup. Jen dvě minutky, bys řekl. Ale během nich se dá zařídit spoustu věcí, třeba poslat dva maily.

 

14352931875_27f6ac9680_k

2. Tak to jsi byl ty, kdo se na to vykašlal?

Není to jako tvoje seminárka, která hned po odevzdání skončí v koši. V AIESEC pracuješ na projektu s konkrétními výsledky. To s sebou ale nese potřebu zodpovědnosti. Dostaneš přidělený úkol a je jenom na tobě, jak se s ním popasuješ. A když ho odflákneš, záhy se to ukáže a přijdou následky. Takže komunikovat, dodržovat termíny a včas informovat o potížích jsem se tu naučil rychlostí světla.

 

3. Vítej do rodinyIMG_0841

Tým je základní stavební jednotkou AIESEC a všechny týmy tvoří jednu velkou rodinu. Je třeba se všemi vycházet zadobře, protože děláte na stejné věci. Vadí ti nemožnej účes támhletý holky nebo jak ten nerd pořád říká „prostě“? Takové věci už moc nevnímám, protože pro práci nejsou důležité. AIESEC mi pomohl si to uvědomit a lépe zvládat práci v kolektivu.

 

14713000_10207647156600920_5138608332002914062_o

4. Žádná katastrofa

Když si s lidmi v týmu sedneš, stanou se s vás víc než jen „membeři“, takže nedopustíš, aby ten druhý měl problém. Zjistil jsem, že když jednou vypomůžu někomu já, jindy mi to zase oplatí on. Navíc, tvoji kolegové s týmu často mají neotřelá řešení. To, s čím se pekluješ celé dny, ti jiný pomůže vyřešit během dvaceti minut. Když už jsi náhodou fakt na dně, přijde tvůj manager, řekne „Zkusil jsi tohle?“ a dá ti naději. V AIESEC jsem se utvrdil v tom, že svět se nezbortí jen tak a všechno se dá nějak rozlousknout.

 

5. Jestli máš hranice, tak je posuň

Taky vždycky zrudneš, když máš přede všema promluvit na semináři? Já pokaždý. Teda teď už vlastně ne. V AIESEC jsem na tom zapracoval, takže mluvení před lidmi už mi nedělá takový potíže. Ty můžeš taky. Zjistíš, v čem jsi opravdu dobrej a co bys měl dál rozvíjet. Dokonce by ses mohl stát šéfem vlastního týmu a získat tak novou zkušenost. AIESEC je podle mě skvělý prostředek k tomu, jak využít svoje nadání a uplatnit ho v praxi.

Pokud chceš taky z jednoho semestru získat co nejvíc, tak vyplň krátkou přihlášku, protože to opravdu stojí za to. 🙂

Autor článku: Přemysl Šimák

 

Profilový obrázek

About the author