Umění spolupráce – Jeden svět 2017 v Brně

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá obecně prospěšná společnost Člověk v tísni je opět v Brně. Své brány otevřel již toto pondělí 27. března a trvat bude do 4. dubna. Tematicky obsáhlá nabídka 46 dokumentů českých a zahraničních tvůrců přináší osudy lidí z mnoha zemí.

Letošní téma festivalu „Umění spolupráce“ připomíná  hodnotu společného úsilí a sdílení. A tedy vytváří podnět k zamyšlení se nad tím, jak můžeme něco společně vytvořit a změnit. Jak doplňuje Kateřina Petrášová, koordinátorka festivalu v Brně: „Spolupráce je důležitá dovednost, kterou se musíme naučit, není to samozřejmost. Dnešní společnost přijímá hlavně negativní sdělení, a proto je nutné volit pozitivně vyznívající téma, které nám ukáže, že zvládnutí umění spolupráce nás  povede správným směrem.“

Filmová nabídky tě zavede do Číny, Iráku, na Andamanské ostrovy, do Sýrie  či na Donbas. Ukáže například město duchů v Číně, důsledky výroby elektroniky a nebo dokument, který naznačí jak využít hmyz v boji proti hladomoru. Velkou pozornost letošní ročník věnuje i příběhům pacientů s Alzheimeorovu nemocí, autistů či HIV pozitivních jednotlivců. Těšit se můžeš i na 19 filmů, které mění svět a tedy mají reálny dopad na společnost. V návaznosti na tyto filmy můžeš navíc zažít něco neobyčejného na doprovodné akci, která ještě umocní tvůj filmový zážitek a třeba tě inspiruje ke změně. Celý seznam festivalových filmů podle programu najdeš zde. Po většině projekcí se mužeš těšit na diskuze a debaty s režiséry, hrdiny filmů, lidskoprávními aktivisty i českými experty a odborníky. Podrobný seznam debat po filmech zde.

2477_jarmark-169

Máš chuť něco změnit a zrovna nevíš jak začít?
Festival Jeden Svět i tento rok organizuje Jarmark neziskových organizací, kde máš možnost setkat se s mladými lidmi, kteří se aktivně podílí na zlepšování našeho okolí a vytvářejí tak pozitivní dopad pro společnost. Najdeš nás tam taky. Přijď a zjisti, jak se můžeš v Brně zapojit do projektu YouthSpeak Forum a tak do řešení vybraných globálních problémů.A nebo o tom, jak se mužeš účastit dobrovolnických mezinárodních projektů Global Volunteer apodílet se na řešení společenských problémů nejen v Česku, ale i v zahraničí. Každý náš projekt je zaměřen na řešení jednoho z cílů udržitelného rozvoje OSN. Těšíme se již v pondělí 3. dubna – 14-17:30 – Atrium Fakulty sociálních studií.

Profilový obrázek

About the author