Černá kočka, pátek třináctého a jaké pověry jsou v zahraničí?

Pověry, jsme jimi obklopeni, ale přemýšlel jsi někdy nad tím, čemu věří v Itálii, Indonésii nebo v Brazílii?

Než se pustíme do cizích zemí, pojďme si nejdříve zopakovat jak je to vlastně u nás. Černá kočka přes cestu, je nejznámější z českých pověr, další je třeba rozbité zrcadlo, které přináší 7 let neštěstí, stačí však posbírat všechny střepy a ty zahrabat na zahradě. Další ze známých pověr je zaklepávání na dřevo či zuby. Mezi ne tolik známé pověry patří například, že otevření deštníku v místnosti přináší smůlu, stejně jako projití pod žebříkem.

Přesuňme se do Itálie, čemu věří zde? Pro Italy je 13 šťastné číslo, na rozdíl od kterékoliv jiné evropské země, co je tedy smolné číslo? Odpověď je jednoduchá 17, proč zrovna 17? Protože 17 je římskými číslicemi napsáno jako XVII, což je anagram pro VIXI. Latinský překlad je “Žil jsem.”, jinak řečeno “Již nežiji.”, zajímavé zdůvodnění. Když pronášíš v Itálii přípitek, neměl by jsi to dělat s vodou, ale s vínem. Nikdy neodkládej čepici, nebo klobouk, na postel, přináší to smůlu. Některé pověry jsou stejné jako u nás, například černá kočka, vysypání soli nebo sedání do rohu.

Z Itálie se přesuneme do Rumunska, jak je tomu tady? Například, když prší během svatby, znamená to šťastné manželství. Během pohřbu by mělo být otevřeno alespoň jedno okno, proč? No přeci aby měla kam odejít duše. Jakmile jednou opustíš dům, třeba do školy nebo práce a něco zapomeneš, tak se pro to už nevracej, přinese ti to smůlu. Když tě svědí pravá ruka, dostaneš peníze, naopak, když tě svědí levá, peníze dáš někomu jinému a když tě svědí noha, vydáš se na cestu.

¨Posuneme se dále, co třeba Indonésie? Když budeš zametat v noci, přineseš si tím smůlu, ale proč bys zametal v noci? Pokud si chceš najít partnera vyhni se sezení nebo stání ve dveřích, to ti totiž v tomto ohledu přinese smůlu. Srazit kočku je vždy nepříjemné, ale když jí srazíš v Indonésii, přinese ti to smůlu a pravděpodobně se dostaneš do dopravní nehody, místní většinou sraženou kočku zabalí do vlastního oblečení a pohřbí aby se tak vyhnuli smůle. Jestli se chceš vyhnout duchům nepískej v noci, to je totiž přiláká.

Poslední zastávkou bude Brazílie, tak schválně čemu se vyhnout tady? Pozor na dveře, odcházení z domu jinými dveřmi než, kterými přijdeš nosí smůlu. Pokud ti zrudnou uši a začnou tě pálit, někdo o tobě mluví ve zlém. Nechovej doma ptáky, nosí smrt. Když zabiješ kočku přineseš si tím 7 let smůly, na rozdíl od Čech, kde je to zrcadlo. O zrcadlech mají taky pověru, protože když nějaké náhodou zničíš, zničíš tím svou budoucnost. Když se stěhuješ kup si nové koště a to staré vyhoď. Pokud máš nezvaného hosta a chceš se ho zbavit, dej za dveře koště a on/ona odejde.

To by bylo k pověrám vše, spousta z nich je stejná pro jako u nás (černá kočka přes cestu, rozsypaná sůl, zametání a svatby nebo třeba klepání na dřevo).

Autor: Vojtěch Rojek

Profilový obrázek

About the author