Co je komfortní zóna?

Co je komfortní zóna? Není to nutně jen pohodlná pohovka – je to psychická zóna, ve které se cítíme pohodlně a všechno je nám známo. (pohovka k ní ale také docela často patří).

V naší komfortní zóně jsou pouze situace, ve kterých dobře víme, jak se zachovat, co dělat a říkat. Dokud v ní zůstáváme, tak se všem ostatním situacím vyhýbáme.

Proč si vybíráme takovou cestu? Proč se omezujeme? Protože se nám zdá, že je to bezpečné.

A právě proto sedíš na pohovce, objímáš polštář a díváš se na „Jak jsem poznal vaši matku“, nebo si říkáš, že začneš od pondělí běhat, či sedíš řadu od dalších lidí na přednášce, abys se s nimi nemusel seznamovat.

Jenomže tohle není bezpečné.

Komfortní zóna je jako bažina, která tě stahuje pomalu a nenápadně. Náhle si neuvědomíš, že se nemůžeš ani pohnout. Je to jen iluze pevného, ​​bezpečného povrchu, která ukrývá opravdu strašnou past.

Takže, už dost těch metafor. Proč je komfortní zóna nebezpečná?

1) Komfortní zóna je cestou degradace.

I když je tvoje komfortní zóna – sedět doma a pročítat encyklopedii (což pochybuji, že je pravda, že ano?), stále degraduješ, když zůstáváš jen v jejich mezích. Je to tím, že vždy používáš stejné vzorce myšlení a chování, a máš strach ze situací, ve kterých je nutné použít jiné. Žiješ v zajetých kolejích a nijak se nerozšiřuješ. Stojíš na tom samém místě, a stejně tak i tvůj osobní rozvoj.

2) Co neroste, umírá.

Vystoupit ze své komfortní zóny je známka dospívání (platí to i opačně). Lidé, kteří zůstávají v komfortní zóně příliš dlouho, se stávají infantilní a těžko se vyrovnávají s problémy.

3) Život jde dál

Stručně řečeno, reálný život kašle na tvoji komfortní zónu. Tvůj zubní kaz nepřestane bolet, protože se bojíš zavolat zubaři. Tvoje čtyřka na konci semestru nezlepší tvůj strach mluvit na přednášce. Zkrátka v komfortní zóně se všechno stává problémem. Ty problémy se ti můžou zdát opravdu strašidelné. Proto je nutné neustále rozšiřovat komfortní zónu, abys byl připraven na nástrahy v životě a nároky dnešní společnosti.

4) Zmeškané příležitosti.

Kolikrát ses omezil jen proto, že se něčeho bojíš, a je to náročné, nepohodlné, neobvyklé atd.? Komfortní zóna ti brání v tom, abys od života získal vše, co si přeješ. Je to klišé, ale žijeme opravdu jen jednou a většina překážek je jen dílem tvé představivosti.

Takže komfortní zóna je cesta, která nikam nevede. Je to slepá ulička (i když velmi pohodlná s gaučem v rohu). Ale život není jedna přímá cesta, nýbrž obrovský labyrint plných překvapení. Takže se neboj mrknout za roh a tvůj labyrint objevovat!

Odchod z komfortní zóny není tak obtížný, jak se zdá. Je třeba vyzkoušet nové věci, které ses dříve neodvážil dělat. Začni třeba s aktivitou na přednášce, podívej se okolo a seznam se s novými lidmi. Začni dělat sport, se kterým už dlouho chceš začít. Důležité je hlavně začít klidně pomalu, ale jistě. Brzo zjistíš, jak moc se tvoje komfortní zóna rozšiřuje. Překonávej své obavy a dělej to, čemu ses vždy vyhýbal.

To je to, co děláme v AIESEC – překonáváme svůj strach a rozšiřujeme svoji komfortní zónu. Rozvíjíme se, rosteme a užíváme si život. Pokud chceš taky udělat něco pro sebe a pohnout se z místa, tak vítej, právě hledáme nové členy!

Profilový obrázek

About the author