Jak se chovat na pohovoru?

Možná se Ti to už stalo, možná zatím ne… Ale v každém případě tím budeš muset projít alespoň jednou za život.

Mluvím o pracovním pohovoru. Obvykle je to velmi děsivé, jsme z něj nervózní, a obecně je to strašný stres.

Je to pochopitelné, vždyť se jedná o jeden z rozhodujících okamžiků při přijetí do zaměstnání.

Dokonce i v případě, že máš super životopis, tak bys měl brát pohovor vážně. Jsi jen jeden z mnoha kandidátů a musíš prokázat, že jsi zrovna ty jsi ta správná osoba pro společnost, do které se hlásíš.

Proto si myslím, že několik tipů, jak se na pohovoru chovat, nebudou vůbec od věci. Zhluboka se nadechni a jedeme 🙂

1. Buď sám sebou. Jo, ať už je to první rande nebo pohovor, všichni radí přesně tohle. Ale je to fakt důležité, protože recruiter je také člověk a můžeš s ním jednat jako s člověkem. Samozřejmě, že to nemůžeš přehánět, ale chovej se přirozeně, mluv lidsky a nesnaž se, ze sebe udělat někoho, kým nejsi. Vše pak bude mnohem jednodušší a recruiter bude mít pocit, že jsi upřímný.

2. Připrav se na pohovor předem. Musíš zaměstnavateli ukázat, že máš skutečně zájem pracovat v této společnosti. Přečti si, co společnost dělá a zjisti si něco málo z její historie. Nezabere ti to moc času, ale pokud tyhle věci nebudeš vědět, tak můžeš udělat špatný dojem.

3. A ještě jedna důležitá věc – pokládej otázky! Když nemáš žádné otázky, tak to často působí tak, že Tě ta práce moc nezajímá. Proto si předem promysli, co je pro Tebe zajímavé, důležité a můžeš se na to zeptat. Pamatuj si, že do této práce možná budeš chodit každý den a obecně tam trávit značnou část svého života. Pohovor by neměl být jednosměrný proces. Nejen, že společnost vybírá Tebe, ale i Ty bys měl vybírat společnost.

4. Buď upřímný tak akorát. Pokud se Tě například zeptají na Tvoje slabé stránky, upřímně odpověz, co si myslíš, že bys na sobě mohl zlepšit. Ale radši nemluv o tom, co by Ti mohlo zabránit tu práci získat. Můžeš například říci, že jsi perfekcionista nebo příliš uzavřená osoba. Ale nedoporučuji se přiznávat, že jsi nezodpovědný a chodíváš pozdě. Určitě ale zase záleží na pozici.

5. Nezapomeň i na vzhled. Všichni víme, že soudit podle zvnějšku není úplně správná věc, ale tazatel může věnovat pozornost i tomu, protože detaily jsou také důležité. Proto bys měl vypadat k světu, ale přiměřeně tomu, co je obvyklé pro danou společnost.

(I proto říkám, že je dobré si zjistit co nejvíce informací o společnosti).

6. Na konci pohovoru zjisti, jak a kdy Tě o výsledku oznámí. V opačném případě budeš pravděpodobně nervózní a předčasné závěry ti nedají spát.To nechceš, že ne? 🙂

Nakonec, přijď včas, buď upřímný, trochu se připrav a všechno bude skvělé!

A co je to nejdůležitější? Nemít obavy! :Samozřejmě, že tato rada nepomůže a nejspíš budeš nervózní, ale věřím, že všechno zvládneš.

Hodně štěstí a držím palce 🙂

Profilový obrázek

About the author