Jak ve vašich očích vypadá svět, ve kterém chcete žít?

Před pár dny se v budově Organizace spojených národů v New Yorku konala třídenní konference s názvem AIESEC Youth Action Summit. Jak už sám název napovídá, účastníci konference byli členové naší organizace, ale také zástupci vlád z celého světa či obchodní manageři. Měli tak společně možnost probrat své nápady týkající se budoucí spolupráce či globálních problémů a také přispěli k realizaci #GlobalGoals.

Jedním ze dvou zástupců za Českou republiku byla i Vendula Kyselá, současná prezidentka AIESEC Karviná. Jak přesně celá konference probíhala a co si z toho odnesla, Vám popíše podrobně sama:

12342347_10153353568352449_4137916109812412471_n

„Jak ve vašich očích vypadá svět, ve kterém chcete žít?“ To je jedna z otázek, které nám byly položeny minulý týden v jednacím sále OSN v New Yorku, kde se konal AIESEC Youth Action Summit, konference, o jejíž realizaci organizace AIESEC ve spolupráci s OSN snila několik let. V hlavách organizátorů byl jasný koncept: Konference, která propojí široké spektrum mladých lidí s jinými nevládními organizacemi, vládami a experty z businessu a nechá je diskutovat o problémech světa, na které bychom se měli soustředit a bude vyvolávat potřebu měnit, vylepšovat a posunovat svět k lepšímu. Letos v prosinci se tenhle velký sen stal skutečností a zástupci těchto sfér se opravdu sešly na půdě organizace, která je pro nás neskutečnou inspirací a silným partnerem našich aktivit, na půdě OSN.

A tématem konference bylo právě výše zmíněné. Co udělat pro lepší svět? Jak zajistit, lepší klimatické nebo sociální podmínky? Na co se soustředit abychom mohli vidět jasný výsledek? To jsou otázky, které si OSN kladlo už dlouho a tak se v žáří roku 2015 sešlo všech 193 členských států a hlasovalo. Výsledkem je 17 cílů udržitelného rozvoje, které se členské státy zavázaly splnit do roku 2030. A právě tyto cíle byly tématem konference pro mladé lidi, ty, kteří ke své budoucnosti mají nejvíc co říct.

SDGs (Sustainable Development Goals – Cíle udržitelného rozvoje) je pravděpodobně nejambicoznější plán, který lidstvo kdy mělo. Mluví o vymýcení chudoby a hladu, o rovnosti žen a mužů, o pitné vodě pro všechny na planetě, o dostupnosti energií nebo zlepšení infrastruktury. Jsou to ale cíle, které jsme si stanovili my, lidé, prostřednictvím dotazníku, který byl dostupný opravdu každému z nás (týmy dobrovolníků ho rozdávaly dokonce i v nejchudších oblastech světa tak, aby každý z nás měl hlas, který si zaslouží). A těchto 17 věcí je to, co MY LIDÉ chceme se světem udělat a k čemu se naše spojené národy v září zavázaly:

E-Sustainable-Development-Goals_CZK_RGB

Proč jsme ale zrovna my jeli do OSN? Mládež je klíčem k budoucnosti, na tom se asi shodneme. A jsme to právě my, kterým musí nejvíc záležet na tom, v jakém světě chceme za patnáct let žít. V podstatě je to klišé, je to něco, co nám je do hlavy vtloukáno pořád. Je to ale taky obrovská pravda. Každý z nás si musí udělat názor na to, jaký bude svět, ve kterém chce on žit, on vychovávat svoje děti a jaký bude svět, který tu po sobě zanechá. A to je přesně to, co jsme řešili na workshopech s lidmi, kteří se těmto tématům celý život věnují a opravdu, opravdu chtějí slyšet náš názor.

Zní to asi šíleně, ale SDGs jsou relitou pro každého jednoho z nás a přestože tyhle cíle zní obrovsky a neskutečně, jsou dosažitelné. Otázkou jen je, jestli se zapojíme všichni a uděláme maximum pro to, abychom jich dosáhli do roku 2030 nebo okolo nich budeme chodit, předstírat, že tu nejsou a mrhat energií ostatních, časem a co nejvíc, životy na této planetě. Jak už bylo řečeno „neexistuje plán B, nemáme totiž planetu B.“ a proto se SGDs týkají každého jednoho z nás, jak starých tak mladých, jak chudých tak bohatých. Každý z nás má povinnost udělat jeden krok navíc a ujistit se, že tu po něm zůstane lepší místo k žití. A právě teď nás poslouchají i ti, kteří dělají finální rozhodnutí (vážně jsem to viděla ) tak ten krok udělej už dnes, ten první je vždycky nejtěžší.

PicMonkey Collage

Vendula Kyselá

Profilový obrázek

About the author