Jak našetřit na letošní stáž?

Říkáš si, že vyjet na zahraniční stáž by sice byla skvělá investice do budoucna, ale prostě na to nemáš dostatek peněz? Máme pro tebe nějaké tipy a triky a ukážeme ti, že to třeba nebude zase tak strašné!

TIP 1: Propočítej si veškeré náklady “pojedu vs. nepojedu”

“Když jsem si spočítala, kolik utratím za jídlo, ubytování, zábavu během 2 měsíců v létě a opalovačku u moře, tak bych utratila přes 35 000 Kč! Místo toho jsem přidala pár tisíc z narozenin a bylo. Věřím, že má stáž v Indonésii stála za mnoho víc, než původně plánovaná “all inclusive” dovolená v Řecku.”

Zkus si propočítat jaké náklady bys měl, kdybys zůstal v ČR, ono to totiž nakonec vyjde podobně. Navíc přidáš peníze z jednoho dvou měsíců na brigádě, úspory nebo peníze z narozenin/vánoc. Z brigády si třeba můžeš posílat každý měsíc 1000,- Kč na nějaký druhý spořící účet, na který nesáhneš. Takhle už můžeš šetřit i na příští rok!

Nejvyšší náklady jsou ale většinou za letenku. Jak na ni?

TIP 2: Prasátko nebo Motivační sklenice na cesty

Pár korun každý den. Dvacka sem, dvacka tam. Když máš zbytečné drobné nebo někde získáš/najdeš/vyhraješ/neprojíš nějaké peníze, hoď je do kasičky.

TIP 3: 1x kafe Starbucks = 4x kafe v Kolumbii

Kolumbijská káva patří mezi nejoblíbenější. Proč si ji ale nevychutnat přímo v Kolumbii! Navíc za cenu jednoho značkového kafe u nás si dáš 4 přímo v Kolumbii. Přestaň zbytečně utrácet v podobných podnicích a jeď podpořit lokální prodejce do jiné země.

I když je u nás pivo levnější, než voda, tak třeba ve Vietnamu by sis dal točené pivo za 5 korun. Takže si den dneska večer o jeden kousek míň a za měsíc si jich dej ve Vietnamu hned 6! Vychutnáš si tam třeba i oběd za 35 Kč nebo kvalitní čerstvý (tzn z čerstvě nasbíraného ovoce) džus za 20,-.

TIP 4: Nekupuj balené nápoje

Ušetříš tak nejen dost zbytečně utracených peněz (protože 0,5l coly někde vyjde třeba na 30-50 kč), ale i životní prostředí. Kup si udržitelnou lahev a pij vodu z kohoutku (dokud můžeš). V ČR je voda pitná všude, a to na rozdíl třeba od Brazílie nebo Indonésie.

TIP 5: Uvař si raději doma

Nejez zbytečně venku v restauracích nebo ve fast foodech, kde zbytečně zaplatíš hodně peněz za malou a nezdravou porci. Místo pizzy někde venku raději sněz to, cos dostal od babičky. Ušetříš tak peníze a navíc nebudeš plýtvat jídlem (double win). Navař třeba do mrazáku (babička když tak naučí) a když nebudeš mít čas, tak budeš mít oběd hned připravený (namísto od nákupu nějakých polotovarů). Když si budeš vařit doma, nakonec můžeš ušetřit nejen spoustu peněz, ale i čas.  

TIP 6: Nekuř a nepij každý den

Jednoduché, že? Pokud utratíš tisícovku na jedné párty, tak si jich pár měsíčně odpusť a hned máš na letenku.

TIP 7: Když jdeš nakupovat, vezmi si seznam

Říká se, že když jdeš do obchodu a víš, co chceš, strávíš tam nejen méně času, ale utratíš i méně peněz. Sepsat si seznam do mobilu ti zabere pár minut před nákupem nebo to zvládneš během cesty do obchodu.

TIP 8: Plať hotově

Průzkumy ukazují, že lidé více utrácí, když dávají přednost platbě kartou než v hotovosti. Proto ty terminály jsou taky všude, žejo! Kdo z nás se nerozšoupnul víc, než chtěl, protože platil kartou? V peněžence to snadno spočítáš a ušetříš.

TIP 9: Počítej si své výdaje.

V dnešní době stáhneš stovky skvělých aplikací, kde si můžeš počítat svoje výdaje. Najednou si uvědomíš kolik utratíš za věci, které možná ani nechceš/nepotřebuješ.

TIP 10: Vyber si správnou destinaci

Třeba v Peru nebo na Taiwanu nepotřebuješ novou zimní bundu, vystačíš si s letním oblečením (no a hned jsi ušetřil pár tisíc za bundu a nepotřebuješ tak velký kufr). Máš rád pláže nebo lezeš po horách? Na stáži máš volné víkendy a cestování prostě patří k tomu všemu. Vyber si destinaci, která je přímo pro tebe a v Indonésii zajdi na výšlap a druhý den se opaluj na Bali (jo, Bali je část Indonésie!). Fakt nemáš dost peněz na tu letenku? Na stáž můžeš vyrazit i po Evropě. V Itálii jsi autobusem za 995,- a Rumunsku za 1200,- za pár hodin.

Tak co, už víš jak ušetřit? Pokud to ale i tak nezvládneš, tak je lepší raději zůstat tohle léto doma, přes léto si vydělat a našetřit na příští rok. Rozhodně lepší, než se zadlužit.

Hynek Salák

Profilový obrázek

About the author