Moje návštěva Indonésie

„V Indonésii je tolik lidí různého vyznání, přesto nemají sebemenší problém se navzájem tolerovat. Lidé nikdy nikam nespěchají. Dokonce je jednoduché si zařídit vlastní restauraci – stačí položit koberec na chodník a servírovat jídlo! S mladými Indonésany se můžete bavit o čemkoli, aniž byste se museli bát, že narazíte na nějaké tabu.

A úplně nejkrásnější je, jak jsme my Evropané a Indonésané rozdílní a přesto okážeme najít společnou řeč,“ říka dobrovolnice Veronika. Ta se díky AIESEC do Indonésie podívala a kromě toho, že svou prací dokázala udělat svět o trochu lepším, procestovala i několik indonéských ostrovů.

14141557_10207050624484686_265324455000728025_n

První zastávka: Lombok

Lombok je podle mě málo známý, a to je škoda. Líbí se mi tam víc než na Bali.
Doprava po Lomboku není nijak složitá – jezdí tam minibusy, které vás zavezou kamkoli si řeknete. Velice vítané je také smlouvání o ceně. Pokud se ale chcete ušetřit čas a spoustu nervů, nejjednodušší je si pronajmout motorku. Nejdříve jsem se toho bála, ale nakonec jsem dokonce jela i šedesátkou, ačkoli jsem měla ruce celé bolavé z toho, jak jsem se křečovitě držela motorky.
Dokonce jsem se ani nemusela bát, že se ztratím, protože jsem potkala Gerarda. Začali jsme si povídat na pláži Senggigi, kam jsem přišla poslouchat hudbu korálů.
Gerard mě a mé kamarádky doprovodil do Monkey forest a k vodopádu Tiu Pupus. Sice to nebyl moc velký vodopád, ale pro mě bude vždy speciální.

img_0700

Druhá zastávka: Gili

Souostroví Gili jednoduše nemůžete vynechat. Sestává ze tří ostrovů: Gili Trawangan, Gili Air a Gili Meno. Místní o Gili T říkají, že je to domov andělů se zlomenými křídly, kteří odlétají do ráje a tam zůstávají navždy. Také se o něm říká, že je ze tří ostrovů nejvíce navštěvovaný turisty, ale není to tak strašné. Nicméně, jistě je to ten nejbláznivější. Rozhodně tam nevynechejte potápění. Gili Air je prázdný. A Gili Meno? Lidé z Gili T říkají, že se tam bojí chodit. Jezdí tam jen zamilované páry na líbánky a místní nechtějí skončit podobně.
Byla jsem překvapená, jak lidé na Gili T dokáží být šťatní, nestěžovat si a vystačit si s málem.
Jeden takový byl Maugli, který mi svěřil životní moudrost.

Don’t worry – chicken curry – don’t be hurry.

Když se nad tím zamyslíte, je šokující, jaký smysl to vlastně dává!

nalu

Poslední zastávka: Bali

Přílet na Bali byl jiný než přílet na jiné ostrovy. Bali má specifickou vůni, ale není to jídlem. Je to náboženstvím. Na rozdíl od ostatních ostrovů, Bali je hinduistické, což znamená mnoho barev a vonných tyčinek všude kolem.
Výlet jsme začali v Ubudu, o kterém se říká, že je na Bali vůbec nejkrásnější. Čistá příroda, rýžová pole Tegalang, největší chrám na Bali – Besakih. Mt. Batur, pod kterým se nachází jezero a mnoho dalšího.
Z Ubudu jsme se přesunuly do hlavního města ostrova – Denpensaru. Depensar není zrovna místo, které je zajímavé navštívit. Ubytování nám nabídla paní, o které jsme se později dozvěděly, že byla bývalá ministryně školství a její kamarád z Bali je dokonce členem balinéské královské rodiny!

img_8565

 

Indonésie ale není jenom Lombok, Gili a Bali. Je to demokratický stát, který se nachází v jihovýchodní Asii, je tvořen až 17 508 ostrovy s hlavním městem Jakartou na ostrově Jáva. Bývala to holandská kolonie, a to až do roku 1945. Je plná rozličných lidí a zvyků. Na jednom místě spolu žijí muslimové, hinduisté, buddhisté, křesťané nebo třeba i konfuciáni. Při návštěvě tohoto magického souostroví jistě ani na vteřinu nevyjdete z úžasu.

Kdyby měla Veronika popsat celou svoji stáž, mohla by z toho vyjít trilogie a ta by stejně dostatečně nepopsala, jaký silný zážitek její stáž byla. Někdy slova jednoduše nestačí a nezáleží na tom, kolik jich je. Některé věci si člověk potřebuje zažít sám. Tak co, nezkusíš to taky?

Svůj vysněný projekt si za pár minut můžeš vybrat i ty, stačí jenom kliknout na www.nastaz.cz

Hana Osifová

Profilový obrázek

About the author