Na stáž levně: Kolik co stojí a jak ušetřit

Značka: LEVNĚ! Ať už chceme nebo ne, peníze při výběru stáže hrají velkou roli. Připravili jsme pro tebe užitečné informace o tom, za co všechno se na stáži platí a taky pár tipů, díky kterým můžeš nečekaně ušetřit. 

Kolik co stojí?

Je důležité vědět, že si sám/sama platíš letenky nebo jinou dopravu, cestovní pojištění, případně vízum a očkování. Tady už cena závisí na tvém rozhodnutí. Vydáš se do exotiky nebo zůstaneš uvnitř hranic Evropy? Nejčastěji se naši stážisté přepravují právě letadlem – tipy, jak najít ty nejlevnější letenky najdeš v druhé části článku.

Nesmíme zapomenout ani na poplatek, který se hradí AIESEC. Ten se platí za zprostředkování stáže a je to 4990 Kč (dobrovolnická stáž Global Volunteer). Čas od času máme ale i speciální akce, například Black Friday, takže sleduj náš Facebook a Instagram, tam o všem informujeme. 

Ubytování na stáži máš zdarma, většinou u hostitelských rodin, případně v hostelu, to je u každé stáže jinak. Zároveň má každá stáž jinak vyřešené jídlo pro stážisty. Téměř všude máš jedno teplé jídlo denně hrazené a zbytek si musíš obstarat, někde máš dokonce tři jídla denně a když bydlíš u hostitelské rodiny, většinou máš všechno jídlo, jaké si jen budeš přát. To už se dozvíš u konkrétní stáže.

Tipy, jak ušetřit

Říká se, že dobrá rada je nad zlato. Spolu s naším nekolikanásobným stážistou a zkušeným cestovatelem Dejvem vám toho “zlata” ušetříme opravdu spoustu. Právě Dejv nám dal hromadu super tipů, o kterých jsme neměli ani ponětí. (Díky, Dejve!) 

Směnárny a výběr peněz

Ve směnárnách vyměňujte jen malou finanční rezervu, když je třeba. Jinak je lepší se jim vyhnout – a to hlavně těm na letišti! Směnárny můžou být výhodné jen pro vyšší obnosy s “VIP” kurzem. Vždy, když už do směnárny jdete, nezapomeňte je poprosit o lepší kurz, občas to opravdu funguje. Často ale bývá výhodnější vybrat rovnou z bankomatu. Rozdíl mezi výběrem z bankomatu a výměnou peněz v zahraničí je u menších částek (do 5000 Kč) minimální. UniCredit bank má pro mladé velmi výhodné výběry v zahraničí a pro starší 26 let je výhodná např. Equa Bank. Výběr stojí jen 9 Kč. 

Další možností je používat kartu Revolut. Revolut má – alespoň z toho, co známe – nejvýhodnější kurzy. Zadarmo si stáhnete aplikaci Revolut, vytvoříte si účet a zdarma si necháte poslat platební kartu. Potom už si můžete v okamžiku do Revolut karty poslat peníze z jiného účtu, přímo v aplikaci je směnit za jinou měnu a peníze hned dál používat. V zahraničí je vždy nejvýhodnější platit přímo tamní měnou. Více informací můžete získat na stránkách Revolut.

Reálná cena života v zahraničí

Už znáte stránku Numbeo? Dobře si v ní můžete porovnat ceny běžných surovin mezi dvěma státy, abyste si udělali představu o tom, na kolik peněz vás vyjdou dva měsíce v dané zemi. Ceny jsou spíše orientační, ale vždy se pohybují kolem reality. Ceny např. za taxi je lepší si vždy vygooglit, abyste se nenechali oklamat. 

Místní trhy a smlouvání

Levnější je vždy nakupovat na místních trzích než ve velkých supermarketech, obzvlášť v Asii. Dostanete tak i více autentický zážitek. Zádrhelem ale může být to, že na zboží nejsou napsané ceny, ty totiž vznikají jakousi ústní dohodou s prodejcem. Takže nezapomeň smlouvat! Smlouvej i v případě, že na zboží je cena napsaná. Často je zboží totiž VELMI přeceněné, právě kvůli turistům. Úplně nejlepším řešením je jít s nějakým místním kamarádem, ten totiž dostane cenu většinou normální. 

Jak na levné letenky

Vem si na hledání letenek dost času
Není dobré letenky kupovat impulzivně, nenajdeš tak ty nejlevnější. Vyhraď si na to dostatek času a kontroluj je i několik dní před nákupem. Letenky si určitě kupuj až po tom, co jsi přijatý/á na stáž. Tvým stěžejním bodem je termín stáže.

Vyhledávače
Jestli si chceš nejdřív udělat představu o ceně, než začneš pátrat po těch nejvýhodnějších nabídkách, doporučujeme Kiwi, Skyscanner nebo například Momondo a AZair a potom můžeš klidně prohlédnout i weby aerolinek, na které tam narazíš. Vždycky je lepší vyhledávat ve více vyhledávačích. 

Místo odletu
Nezapomeň do vyhledávačů zadat i jiná města, kromě Prahy. Můžeš letět i z Bratislavy, z Vídně nebo z polských Katowic. Letenky často bývají levnější i z německých měst.

Termín odletu
Při hledání termínu jsi bohužel limitovaný/á termínem stáže, ale i tak pro tebe máme malý tip. Nejdražší odlety jsou většinou během neděle a pondělí Zato při výběru letu v úterý, středu nebo sobotu máš větší šanci na levný let. 

Let s přestupem
Lety s douhým čekáním na přestupu jsou zpravidla levnější. Během čekání dokonce můžeš někdy i prozkoumat přestupovou destinaci! A nebo si aspoň důkladně prohlédneš letiště. Za tu cenu to často opravdu stojí. 

Nákup a prohlížení letenek
Nezapomeň si letenky prohlížet v anonymním režimu prohlížeče. Kdybys to neudělal/a, vyhledávače vidí tvoji aktivitu na internetu a vidí, že sis prohlížel/a letenky a plánuješ nějaký nákup. Automaticky zvednou cenu. Anonymní režim taky nezapomeň celý vypnout a občas ho zapnout znovu kvůli cookies. Pokud máš k dispozici i VPN (virtual private network), určitě vyzkoušejte různé “polohy” pro prohlížení těch stejných letenek. Občas by vás cena mohla příjemně překvapit. 

Chceš tipy co nejdřív zužitkovat?
Přihlaš se a vyjeď na stáž!

Profilový obrázek

About the author