Ochutnejte svět a Promluvy o světě

Už jste měli někdy gruzínské víno, egyptské sezamové tyčinky, tuniskou bramborovou omeletu s těstovinami? Kde jinde můžete ochutnat brazilský dezert „brigadeiro“ a napít se nápoje „caipiroska? Věděli jste, že egyptská revoluce byla svolána jako událost na sociální síti Facebook nebo že Brazílie měla českého prezidenta?

Poslední únorový týden se odehrál ve znamení setkávání Olomouce se světem. Naše město poznávalo cizinu jak plnými doušky a velkými sousty, tak formou zajímavých přednášek.

DSCN1368

Jednalo se o dobrovolníky, kteří posledních 5 týdnů jezdí po základních a středních školách v kraji a v rámci projektu EDISON učí žáky a studenty, připravují jim zábavný program, bourají jejich předsudky a stereotypy a motivují je k učení angličtiny.

Akce probíhala v přátelském duchu, návštěvníci byli otevření novým chutím a zážitkům, nezřídka zapálení cestovatelé nebo znalci světa, členové akademické obce, a hlavně studenti Univerzity Palackého. Asi v polovině ochutnávání představili studenti své tradiční arabské, brazilské a indické tance za nadšené účasti i hlasitého potlesku obecenstva.

Ve středu 27. 2. pak měli v útulné kavárně Druhý domov přednášky a prezentace 2 studenti, Peter z Egypta a Clara z Brazílie v rámci akce „World Talks“.

Poté, co si Peter ověřil, že si diváci představí pod pojmem „Egypt“ pouze písek a pyramidy, začal představovat svou zemi z jiného směru. Za pomoci audiovizuálního materiálu se rozhovořil o Egyptské revoluci z roku 2011, které se sám účastnil. Evidentně se mu o oněch událostech nehovořilo snadno, ale svůj cíl odprezentovat fakta z pozice očitého svědka, oproštěná od zkreslení světových médií, přesto naplnil. Diváci zjistili, že tato obří manifestace, která ovlivňuje směřování arabského světa do dneška, začala jako tichý protest několika desítek lidí proti tehdejšímu prezidentu Husnímu Mubarakovi svolaný jako událost přes Facebook a skončila střelbou do několikaset tisícového davu.

DSCN1457
Clara, drobounká dívka z brazilského hlavního města Brasília, na něj navázala ve veselejším duchu. Představila sebe, své město, svou univerzitu a svou zemi jako takovou. V prezentaci spolu kontrastovala krása brazilské krajiny a přírody s politickými, korupčními a ekonomickými problémy, stejně jako spolu kontrastují jednotlivé části této 5. největší země světa. Sama budoucí učitelka angličtiny přiznala, že v Brazílii je angličtina velkým problémem, protože země je velká a na vše vám stačí se dorozumět v portugalské mateřštině. V Brazílii jsou Česká republika a její obyvatelé poměrně populární nejen proto, že dědeček prezidenta Juscelino Kubitcheka, zakladatele současného hlavního města, přišel do země právě od nás, ale také kvůli jazykové hříčce – v portugalštině má naše národnost totiž vulgární význam.

Projekt EDISON sice již končí, nicméně se můžete těšit na další poznávání vůně dálek znovu v létě a na podzim.

DSCN1371

Petr Hýl

Profilový obrázek

About the author