Pomoz vyřešit problémy s HIV v Ghaně

Víš, že v Africe je jeden z hlavních problémů veřejného zdraví vir HIV? Zhruba 67% lidí nakažených virem HIV žije v Africe. Tento problém existuje i v Ghaně, kam můžeš vyrazit na stáž a pomoci zde s prevencí.

Současná situace a vývoj v boji proti HIV

V Ghaně žije 150 000 lidí nakažených virem HIV, což znamená míru výskytu 1,34 %. Tyto čísla nejsou tak hrozná jako v jiných zemích (například Tanzanie, Keňa, nebo Uganda). To je zapříčiněno dobrou prací místní vlády. Ta založila Komisi pro boj s AIDS a ve spolupráci s OSN se pokouší snížit míru výskytu tohoto viru na minimum. Od roku 1994 v Ghaně funguje systém na sledování viru HIV u žen, které navštěvují předporodní kliniky. Průzkum z roku 2002, který probíhal na 21 předporodních klinikách, prokázal míru výskytu HIV mezi těhotnými ženami 9,1 %. Nejvíce nakažených je na východě země, naopak nejlepší situace je na severu Ghany. Obecně se dá říct, že největší výskyt HIV je ve venkovských oblastech a důlních městech. V současné době je míra výskytu na 1,34 %, což ukazuje, že se v Ghaně ušel v prevenci velký kus cesty.

Snaha vlády v boji s HIV

Jak už jsme zmiňovali výše, vláda založila Komisi pro boj s AIDS. Její hlavní činností je koordinovat aktivity vedoucí ke snížení počtu nakažených virem v zemi. Proto se už od roku 2001 řídí strategickým dokumentem, jehož cílem je prevence nově nakažených virem HIV a snížit psychologické dopady HIV na jednotlivce a celé komunity. V Ghaně působí více než 2500 neziskových organizací, které pomáhají vládě v boji s HIV. Tyto organizace jsou koordinovány Komisí pro boj proti AIDS a získávají od ní i finanční dotace na činnost. Do aktivit proti AIDS se zapojili i jednotlivá ministerstva, která si vyčlenila ve svých rozpočtech 15 % právě na tento boj.

A co ty zapojíš se také? Vyber si některý z projektů zaměřených právě na boj proti AIDS a dalších infekcí přenosných pohlavním stykem. Například projekt MEDISIST může být pro tebe tou pravou volbou. Zajdi na www.nastaz.cz a vyber si projekt přesně pro tebe!

Profilový obrázek

About the author