Proč v zimě není zima?

Kolikrát v posledních letech jste šli bruslit na zamrzlý rybník, sáňkovat na kopec? Kdy si naposledy pamatujete sníh o Vánocích?

Za minulé století se průměrná teplota zvětšila téměř o 1° C. Během dalšího století se očekává nárůst o více než 3° C. Vlády států by rády toto číslo regulovaly na maximální nárůst 2° C.

Řešit tento problém globálního oteplování se snaží OSN, a to pomocí svého Cíle udržitelného rozvoje č. 13: Přijmout bezodkladná opatření na boj se změnou klimatu a zvládání jejích dopadů.

SDG13

Proč bezodkladná? Protože každých deset let roztaje v Arktidě 1 milion km2 ledové plochy. Protože za minulé století stoupla globální hladina moře téměř o 20 cm. A protože emise skleníkových plynů dosahují nejvyšších hodnot v historii.

Ještě stále není pozdě a globální oteplování lze ukočírovat alespoň v rámci vytyčených hranic. Cílem OSN je probírat opatření ohledně změny klimatu při plánování politiků na národních úrovních.

Pokud nechceme, aby nás příroda smetla z povrchu zemského, je třeba zvýšit naši odolnost a schopnost adaptace na katastrofy způsobené změnami klimatu. Například lepším vzděláváním a zvyšováním povědomí o tomto problému.

Pomoci může každý. Například vy, sdílením tohoto článku. Nebo se zapojte mezi studenty, kteří se snaží svými aktivitami podobné problémy eliminovat.

Vyspělé země se dohodly investovat 100 miliard ročně na zmírnění globálního oteplování. Ukažte, že ani vám není toto téma lhostejné, vyjádřením svého názoru v dotazníku. A nebo vyjeďte do zahraničí v rámci nějakého projektu, který proti globálnímu oteplování bojuje v praxi.

Autor: Ondřej Mergl

Profilový obrázek

About the author