Tři výzvy, kterým mladí lidé čelí ve své kariéře

Společným problémem pro spoustu mladých lidí je, že neví, co chtějí v budoucnu dělat anebo neví, jak svého kariérního cíle dosáhnout. Hledání práce po absolvování studia může být obtížné samo o sobě, ale hledání práce ve vysněné oblasti je náročnější mnohem více. Podle společnosti McKinsey & Company pouze 55% absolventů našlo práci v oboru, který vystudovali, zatímco 25% pracuje na pracovních pozicích, které nesouvisejí s jejich oborem a plánují brzy odejít. Avšak 70% studentů věří, že nakonec najdou příležitost, díky které uspějí ve své budoucí kariéře. Takže jaké jsou problémy, které jim v tom brání?

1. Budování profesní sítě

Prvním důvodem, proč se mladí lidé domnívají, že nedosahují svých kariérních cílů, je budování profesní kariéry. Je pravda, že řada pozic je obsazována prostřednictvím doporučení od současných zaměstnanců, takže mít profesní síť může být prospěšné pro další postup v kariéře. Jaké jsou však příležitosti, které mladí lidé mohou během studia využít?

Mnoha studentům je na začátku studia řečeno, aby si založili LinkedIn profil, a začali tak budovat svou profesní síť. Nikde však není žádná konkrétní pomoc či nápověda, jak se s těmito lidmi mohou setkávat a využívat těchto kontaktů v průběhu kariéry. Prázdné profily s vyučujícími a vrstevníky jako spojky jsou smutným pohledem a možná dokonce více škodí, než přináší užitek.

Profesní spojení vznikají časem, proto je obtížné mít širokou síť kontaktů již na začátku kariéry. Vzdělávací instituce a pracovní trh by měli více spolupracovat, aby vytvořili sítě mezi odborníky a studenty. Mladí lidé by tak měli alespoň malou síť, která by se odrazila v začátcích jejich kariéry.

Tip! Přemýšleli jste někdy o uspořádání networkingové akce vašich zaměstnanců se studenty a absolventy vysokých škol v oboru vašeho podnikání?

2. Pokročilé vzdělání

Vzdělání je stále považováno za důležitý faktor, který může posílit naši kariéru. 67% respondentů se domnívá, že je nutné mít vysokoškolské vzdělání, aby byli úspěšní. Mají také velkou touhu se vzdělávat, ale mít dokončené vzdělání není dle jejich názoru to, co jim pomůže získat jejich vysněnou práci, nýbrž mít vzdělání ve správném oboru.

Až 69% mladých lidí říká, že nemůže dosáhnout pokročilejšího vzdělání, kvůli nedostatečným finančním prostředkům během studia.

Získávat zkušenosti je věc první, ale získat akreditaci na své dovednosti je věcí druhou. Co můžeme udělat, aby bylo vzdělávání lepší a dostupnější všem?

Tip! Slyšeli jste o našich konferencích týkajících se aktuálních témat dnešní doby, které pomáhají mladým lidem se dále rozvíjet a vzdělávat?

3. Přístup k novým příležitostem

Třetí výzvou je jednoduše přístup k novým příležitostem. Bez vazby mezi vzděláním a pracovním trhem, absolventi stráví dlouhou dobu hledáním jakékoli práce. Přibližně 27% nově přijatých absolventům trvalo více než šest měsíců, aby našli své první zaměstnání. Může to být proto, že mladí lidé nevědí, kde se dozvědět o otevřených pracovních příležitostech, jak prodat své znalosti a zkušenosti, nebo jim chybí některé klíčové dovednosti?

Dalším důležitým aspektem, který mládež cítí, že jim může pomoci v jejich kariéře je získávání zkušeností v daném zaměstnání. Nicméně je těžké získávat tyto praktické zkušenosti, když nemají přístup k takovým pracovním místům. Je tedy velká poptávka po více stážích a praxí.

Tip! Získejte talenty ze zahraničí napříč všemi obory nebo oslovte aktivní studenty na českých univerzitách!

To jsou tři nejčastější věci, které mládeži brání v dosahování svých kariérních cílů. Co si o tom myslíte vy? Dejte nám vědět!

Autor: Alexandra Byskata
Překlad: Kristýna Pavlová

Profilový obrázek

About the author