5 nejčastějších výmluv, kvůli kterým ještě necestuješ

“Hrozně moc bych chtěl/a cestovat, ale… Na zahraniční stáž pojedu, až budu mít více peněz, až dokončím školu, pojedu prostě až za rok, za dva…”

Zní ti to nějak povědomě? Pravda, cestování nemusí být vždy procházka růžovým sadem, ale na druhou stranu přináší nezapomenutelné zážitky a člověk díky tomu pozná nejen kus světa, ale hlavně kus sebe. Proto jsme si posvítili na nejčastější výmluvy, kvůli kterým možná pořád zvažuješ své cestovatelské plány na léto. Jaké to jsou a jak s nimi zatočit?

ZROVNA TEĎ NENÍ VHODNÁ DOBA A NEMÁM NA TO ČAS

Možná ne, ale kdy bude? Čekání se moc nevyplácí, s každým dalším dnem přicházejí nové a nové povinnosti od kterých se ti v budoucnu bude odjíždět ještě hůř. A to, že „nemáš čas“? Času máš dost, ale zřejmě ho věnuješ něčemu jinému, co pokládáš za důležitější než cestování.

Navíc pokud jsi student, využij toho, dokud to jde. V budoucnu už pravděpodobně nezažiješ takový luxus jako jsou několik měsíců dlouhé prázdniny. Pokud zvládneš zkoušky už v před termínech, můžeš mít prázdniny ještě delší, a tudíž máš více času na cestování!

NEMÁM NA TO PENÍZE

Tohle je asi jedna z nejčastějších výmluv a řešení nemusí být tak komplikované, jak se zdá, protože je to opět jen o tobě a tvých prioritách. Zamysli se nad tím, za co utrácíš. Určitě se najde něco, co až tak nepotřebuješ a peníze by sis raději mohl/a dát stranou na cestování. Máš peníze na to, aby sis několikrát týdně užíval/a své oblíbené latté v kavárně? Pak máš pravděpodobně i na to, abys cestoval/a.

Cestování také nutně neznamená jen luxus a pětihvězdičkové hotely. V dnešní době existují různé cestovatelské komunity nebo třeba stránky na FB, které jsou plné tipů na lowcost cestování. Nechceš utrácet za letenku? Kromě toho, že je díky nízkonákladovým aerolinkám létání mnohem více dostupné než v minulosti, objevovat se toho dá dost i v Evropě.

Pořád ti to nestačí? Další tipy, jak našetřit na cestu najdeš v jednom z našich předešlých článků. 🙂

NEUMÍM CIZÍ JAZYK

Tahle výmluva možná fungoval kdysi, ale rozhodně ne v roce 2018. Na střední nebo vysoké si musel/a absolvovat minimálně jeden kurz angličtiny, takže základy určitě máš. A nějaká gramatika, ta není až tak podstatná. Navíc v dnešní době už existuje spousta aplikací a mobilních slovníků. Minimálně ve většině zemí dobře poslouží offline verze profláknuté aplikace Google Translator, která ti aspoň zhruba pomůže rozluštit, co po tobě vlastně chtějí.

Cizí jazyk se také nejlépe naučíš tak, že ho budeš používat. A kde jinde k tomu budeš mít nejlepší příležitost než rovnou v zahraničí na cestách?

NEMÁM S KÝM JET

Tak cestuj sám/a! Proč by ne? Sólo cestování má jen samé výhody – nemusíš se nechat omezovat a dělat kompromisy. Budeš pánem svého času a rozhodovat o tom, kam pojedeš a jak dlouho tam budeš.

Navíc pokud budeš sám/a, budeš mít tendenci se více seznamovat a máš větší šanci na cestě poznat zajímavé lidi, kteří ti pomohou poznat pravou kulturu a autentickou atmosféru země. Hlavně si můžeš najít přátelé po celém světě a usnadnit si cestování do budoucna.

CESTOVÁNÍ JE NEBEZPEČNÉ

Domov je komfortní zóna, kterou mají někteří lidé problém opustit. Buďme k sobě upřímní, i přecházení silnice může být nebezpečné. Celý život je tak trochu plný nebezpečí, ale opravdu chceš nechat strach, aby řídil tvůj život? Kromě toho, televize a zprávy na internetu všechno tak trochu zveličují a svět opravdu není tak nebezpečný, jak se nám neustále snaží podsouvat.

A aby jsi riziko co nejvíce eliminoval, na cestu se můžeš řádně připravit už dopředu. Naše Ministerstvo zahraničních věcí nabízí informace o všech zahraničních zemích spolu s aktuálními bezpečnostními riziky. Můžeš se také zaregistrovat na portál DROZD a v případě přírodních katastrof, sociálních nepokojů a dalšího nebezpečí budeš včas informován.

Na závěr ti prozradíme malé tajemství – nikdy to nebude dokonalé! Vždycky se najde nějaká výmluva proč cestu odložit a raději zůstat v klidu doma než objevovat svět 🙂 Proto raději přestaň hledat výmluvy a vyraz na cestu! 

Profilový obrázek

About the author