Bude skrolování klíčovou dovedností v roce 2020?

Svět se vyvíjí takovým tempem, že je těžké udržet krok. Mnoho pedagogů se snaží změnit své vzdělávací metody podle měnících se potřeb business světa. Jaké dovednosti však budou potřebné v roce 2020? Co bychom se měli začít učit, abychom byli zaměstnatelní v budoucnu? Zde je 7 dovedností, které každý zaměstnanec potřebuje v roce 2020, aby si udržel svou práci.

1. Mezikulturní porozumění

Globalizace je již skutečností a práce v rámci různých časových pásem a kontinentů je pro mnohé denním chlebem. Klíčem k odlišení se od ostatních je vědět, jak přizpůsobit komunikaci a pracovní chování různým kulturám.

2. Virtuální spolupráce

Pracovní prostředí se v uplynulých letech hodně změnilo a technologie pokročily stejně jako virtuální spolupráce. Mnozí stále vnímají virtuální spolupráci jako boj, pravdou však je, že to vyžaduje zvláštní úsilí a dovednosti. Tyto schopnosti by vás mohly odlišovat od konkurence v roce 2020, kdy bude virtuální spolupráce ještě více populární než nyní.

3. Emoční inteligence

Umělá inteligence a roboti jsou budoucností a je hodně diskutováno, zda na mnoha místech nahradí lidi. Jedna věc, kterou však nebudou moci dělat, je navazovat mezilidské vztahy. Koneckonců, podnikání je o vztazích. Pokud jste schopni být empatický, zranitelný a vytvářet silné vztahy, existuje velká šance, že v roce 2020 budete dobrým zaměstnancem.

4. Transdisciplína

Čas specialistů je u konce. V roce 2020 bude silnější potřeba generalistů, kteří mohou využívat znalosti z různých oborů, koukají na věci z větší perspektivy a dokáží si dát jedna a jedna dohromady.

5. Kreativita

Kreativita bude ještě důležitější v roce 2020. To, co odlišuje člověka od robotů, je kreativita. Stejně jako roste pracovní síla v robotice, tak je potřeba větší kreativity z naší strany. Kromě toho se mění způsob, jakým vytváříme produkty a služby. V roce 2020 bude vše přizpůsobeno potřebám zákazníka, což vyžaduje individuální přístup ke každému návrhu výrobku.

6. Informatické myšlení

Učit se programovat bude brzy téměř stejně důležité, jako učit se číst. Dokonce, i když nebudete schopni naprogramovat vlastní mobilní aplikaci, musíte rozumět alespoň základům, jak programování funguje. Navíc díky rostoucímu využití strojů a zařízení, budou data ještě přístupnější. Musíme být schopni zpracovat obrovské množství dat a přeměnit je na trendy a vzory.

7. Nové technologie

Zůstat zaměstnán bude v roce 2020 vyžadovat schopnost rychle se učit a pochopit nové technologie, které budou společnosti neustále implementovat. Například umělá inteligence bude stále častěji využívána v každodenních činnostech. Na druhou stranu, velkým přínosem bude rozvíjení dovedností, které roboti nedokážou ovládat.

Otázkou nyní je, jaké příležitosti mladí lidé mají, aby získali tyto potřebné dovednosti. Vzdělávací systémy pomalu začínají vyučovat programování a využívat nové technologie. Na druhou stranu, vycestování do zahraničí za dobrovolnou prací nebo stáž pomáhá cvičit emoční inteligenci a mezikulturní porozumění. Klíčem k tomu, abyste zůstali zaměstnatelní v roce 2020, je pokračovat ve zkoumání a získávání nových dovedností.

Autor: Alexandra Byskata
Překlad: Kristýna Pavlová

Profilový obrázek

About the author