Středoškolák členem organizace vedené vysokoškoláky z celého světa? A proč ne?

S novým rokem přichází i velký počet nových myšlenek, odvážných kroků a rozhodnutí.  Možná patříš mezi tu skupinku středoškolských studentů, kterým již předsevzetí – zhubnout/přestat kouřit/najít si brigádu (doplň, co máš právě na mysli) – přijdou již trochu fádní či nijak motivující.

A co takhle vydat se úplně jiným směrem a hledat cíle a cestu v odlišném prostředí? Kvalitní využití volného času, praktické zkušenosti a nové známosti…to vše by se mohlo řadit mezi důvody, proč z roku 2016 udělat rok jiný, speciální, lepší. Jedná se o argumenty, kterým nejen rodiče, ale hlavně sebe, přesvědčíš, že AIESEC stojí minimálně za zkoušku.

Není AIESEC jen pro vysokoškoláky?

„Počkat, počkat. Neříkal mi někdo, že AIESEC je organizace řízená VYSOKOŠKOLÁKY? Je vůbec možné, abych se já (jako středoškolák) přidal?“

No, možné to je. Funguje to. A velmi dobře. Navíc to v sobě skrývá hned několik výhod. Ty (jako tzv. „associate member“, tedy ne plnoprávný člen, nýbrž jen „poloviční“) máš vlastně náskok oproti studentům, kteří do AIESEC vstoupí až na vysoké. Zkoukneš prostředí, „zčekneš“ vzájemné vztahy, naučíš se zkratky (a nebo taky ne 🙂 ), zúčastníš se důležitých událostí, jako jsou například mezinárodní konference, vzdělávací workshopy a další… A až „dojde řada i na tebe“ a vysoká škola tě spolkne, v AIESEC již budeš „fajnšmekrem“. A tvůj team leader ti bude děkovat za ulehčení práce.

Poznáte, kdo je mezi studenty na fotce středoškolákem? Zdroj: AIESEC Hradec Králové
Poznáte, kdo je mezi studenty na fotce středoškolákem? Zdroj: AIESEC Hradec Králové
A jak taková skvěle znějící spolupráce může vypadat?

Práce je vždycky dost. V tomto případě však (narozdíl od školy) konečně zažiješ pocit, že tvoje činnost má viditelné výsledky. Ať už je to získání sponzora pro financování činnosti organizace, nově příchozí stážisté či nárůst povědomí veřejnosti o existenci AIESEC.

Podle svých schopností si můžeš vybrat oblast, ve které se budeš chtít realizovat. V pobočkách po celém světě existují následující oblasti, které se skrývají pod složitě vypadajícími zkratkami iGIP, iGCDP, oGIP, oGCDP, COMM a F. Neděs se, možná ti více řeknou názvy jako Finance, Communication and Marketing, Outgoing Exchange a další. Abys však měl o spolupráci bližší představu, určitě ti pomohou krátké popisky přímo od středoškoláků.

„V pozici “associate member” nemám tolik povinností jako plnoprávný člen, ale stále se dostanu k mnoha zajímavým projektům. Funguji jako pomocná síla a snažím se plnit menší úkoly, na které ostatním třeba nezbývá tolik času. V nejbližší době bych se ráda začala více angažovat v oblasti Sales a nasbírala tak cenné obchodní zkušenosti.“ (K.K.)

„Pro AIESEC dělám to, co mě baví. Povídám si s lidmi a píšu. Tyto dvě vlastnosti se dají skvěle napasovat na tvorbu rozhovorů se studenty, kteří se s AIESEC vydali do zahraničí na dobrovolnickou či pracovní stáž. Ty poté vycházejí na národním webu organizace. Člověk se dozví neuvěřitelné zážitky z druhého konce světa. A pak se mi nedivte, že mám také chuť si zabookovat letenku a z této „zimy/nezimy“ utéci někam daleko do teplých krajů.“ (M.P.)

Kromě práce však na tebe čeká i seznamování. Seznamování s lidmi, kteří smýšlejí stejně jako ty. Vždy si je o čem povídat a co si předat. Mluvím teď o členech z lokální pobočky, z národního vedení nebo i o stážistovi, jenž třeba díky tvému přispění přijede do Česka na půlroční pracovní stáž. A je přeci všeobecně známo, že práce na tvorbě dobrého networkingu se vždycky vyplácí. AIESEC je jen začátek, odrazový můstek do světa příležitostí, známostí, kamarádů, zkušeností, cestování i pracovního trhu.

Přidej se k nám i ty!

Vyplň nezávaznou přihlášku

Více info o členství v AIESEC najdeš zde.

Profilový obrázek

About the author