Ahoj, Xin chào!

Ahoj, Xin chào!

Z deníku jednoho cestovatele aneb fantastická kuchyně a pohostinní lidé jižního Vietnamu

 

Ahoj, já jsem Dave, jeden z těch věčných studentů, co se nikdy nepoučí. Nebo tak to alespoň bylo. Jednoho krásného dne mi konečně došlo, že jsem vlastně strašně línej člověk bez cíle a snahy, a tak jsem se rozhodl s tím něco udělat a svůj život obrátit v něco, co dává smysl. Že ovšem díky tomu skončím ve Vietnamu neboli 9 tisíc km od domova, to mě do té doby vůbec nenapadlo.

Davidovi studenti, které učil anglický jazyk
Davidovi studenti, které učil anglický jazyk

Davide, jaký byl tvůj nejsilnější zážitek ze stáže? 

Nejsilnější zážitek? To rozhodně bylo, když mi moji studenti děkovali, že jsem jim moc pomohl a ovlivnil je na celý život. Zvedl jim sebevědomí, zlepšil jejich angličtinu a přiměl je přemýšlet nad spoustou věcí úplně jinak. To rozhodně nikdy nezapomenu.

IMAG1297

 Co ti stáž přinesla?

Viděl jsem spoustu buddhistických chrámů nebo opravdu extravagantních kostelů. Také jsem se naučil uvařit pár vietnamských jídel. Ale teď vážně. Stáž mi přinesla hlavně šílené množství zkušeností, jelikož jsem byl na nové pobočce firmy, kde jsem byl téměř sám. Jen mi řekli: „Nějak to udělej,“ a téměř mě ani nekontrolovali, takže jsem měl opravdu velkou zodpovědnost s minimální podporou centrály firmy. Vše jsem tak nějak vymýšlel i implementoval sám. A samozřejmě také zhodnocoval, jak se všechno vyvedlo. Samozřejmě také spousty nových přátel, jelikož Vietnamci jsou strašně přátelští lidé. Bohužel to znamená taky šílené spamování Facebooku, což postupně filtruji :D.

 Zažil jsi nějaký kulturní šok? Jací jsou lidé v jižním Vietnamu?

Kulturní šok? No, to počasí, to byla výzva. Tropická vedra, období dešťů a sucha byly teda pořádný nezvyk. A i když pršelo,  tak bylo docela slušný vedro. Ale co se týče Vietnamu, každý vám řekne, že největší kulturní šok je doprava. Když jsem přijel, nemohl jsem jinak než se smát a bát se toho zároveň. Vietnamu se říká země milionů motorek. Doprava složena jen z malých motorek a téměř žádných aut je opravdu šílená a pro mě naprosto vtipná, protože jenom přecházet silnici je opravdu hazard. Z pohledu shora je to jak koukat na mravence cestující ve více směrech. No a trvalo mi snad 2 měsíce pochopit, jak tam fungují kruhové objezdy. Ve zkratce – nefungují.

IMAG1431

 Máš v plánu se do Vietnamu ještě někdy vrátit?

To rozhodně mám. Ve Vietnamu se mi hodně líbilo a mám v  plánu se tam vrátit pracovat alespoň na rok, možná i déle.  Vietnam je taková směs západní a východní kultury. Lidé  jsou tam super a člověk se tam může leccos naučit. Příští  nebo přespříští rok se tam vrátím v plné parádě!

 Co bys vzkázal lidem, kteří zvažují vycestovat  prostřednictvím stáže do zahraničí?

Jděte do toho! Po svých zkušenostech jsem pro každou zahraniční zkušenost. Práce v Irsku, studium v Dánsku, stáž ve Vietnamu, Brazílii nebo Rumunsku. To všechno vám dá víc, než byste čekali. Mě už to dalo opravdu hodně a těším se na víc!

 

Profilový obrázek

About the author