Česká republika očima íránské studentky

Ahoj, jmenuji se Nastaran, je mi 21 let. Pocházím z Íránu, kde na univerzitě studuji francouzštinu. Učení jazyků je můj koníček, anglicky jsem se začala učit v pěti letech. Dalším jazykem, který ovládám je španělština. Mezi mé další koníčky patří umění. Miluji kreslení portrétů. Mám ráda hudbu, a také sporty.

N

Můžeš napsat něco o svojí zemi?

V Íránu je mnoho nepoznané přírody. Nachází se zde krásná místa, o kterých ani místní často nevědí. Podle mého názoru jsou to místa, která by měl každý ve svém životě navštívit.

V Íránu žije spousta známých sportovců, vědců, umělců a v neposlední řadě módních návrhářů. Většina lidí však nezná, že pochází právě z Íránu. Přiznejme si, že najdeme hodně lidí, kteří, bohužel, neví, kde se Írán nachází. Slyšela jsem, že tento problém nastává někdy i s Českou republikou. Írán se nachází na středním východě v Asii a žijí zde muslimové. Mezi Íránem a Českou republikou existuje mnoho rozdílů. Česká republika je v mnoha směrech odlišná, ale i přesto jsem se tu cítila jako doma.

Nn

Proč ses rozhodla přijet do České republiky?

Když jsem si podávala přihlášku na zahraniční stáž, mou první volbou bylo Polsko. Tato volba nevyšla, a teď jsem za to ráda. Moje maminka mou volbu jet do Česka přivítala, líbí se jí český křišťál. Termín stáže mi moc nevyhovoval kvůli začátku školy, ale nechtěla jsem promarnit možnost navštívit srdce Evropy.

 

Co ti stáž přinesla?

 

Stáž mi přinesla mnoho zážitků a zkušeností, které mi už nikdo nikdy nevezme. V České republice jsem navštívila mnoho překrásných míst. Co se týče práce, kterou jsem vykonávala s ostatními stážisty v oblasti vyučování dětí na základních školách, byla to pro mě obohacující zkušenost.

.

Myslíš si, že jsou Češi přátelští?

 

Ano, v Česku mám teď mnoho přátel. Většinou jsou to mý vrstevníci, ale i lidé starší než jsem já. Bydlela jsem v hostujících rodinách, o kterých můžu říct, že byly přátelské a pohostinné. Bohužel jsem zpozorovala i jiné nepřívětivé chování, především u lidí staršího věku.

Nnn

Naučila ses nějaké české slova nebo fráze?

Vím, že pro některá slova existuje třeba i sedm podobných verzí, jak je vyslovit a používat. A proto jsem se tato slova ani nepokoušela naučit. Samozřejmě základní slova, jako jsou: ahoj, dobrý den, děkuji, znám.

 

Máš nějaké zajímavé příhody z Česka?

Je jich hodně! Každý večer strávený s přáteli byl pro mě zajímavý a jsem za ně ráda. Hodně zážitků mám z cestování, například z Prahy nebo Kroměříže, ale také nesmíme opomenout noční život v Olomouci.

 

Chtěla by si znova navštívit Českou Republiku?

Ano. Vlastně uvažuji o využití programu Erasmus. Rozhodně se chci vrátit. Ráda vzpomínám na noční oblohu a architekturu, která mi připomíná staré filmy.

Profilový obrázek

About the author