Habla. Sprich. Parle. SPEAK! – projekt, který rozvazuje jazyk

(Taky znáte ten pocit, mít spousty znalostí v cizím jazyce, co se gramatiky a slovní zásoby týče, ale jakmile přijde na mluvení, nastává problém? Přesně to byla i moje situace loni touhle dobou.)

Když jsem během svého prvního semestru na vysoké škole zjistila, že bohužel nemám tolik příležitostí studovat, a hlavně aktivně procvičovat cizí jazyky, kolik bych si přála, začala jsem hledat jinou alternativu. A to byl moment, kdy jsem objevila odkaz na SPEAK! kurzy, pořádané jakousi studenty řízenou organizací, slibující konverzace v malých skupinkách. Tak jsem se rozhodla je vyzkoušet.

1

Konverzační lekce v angličtině, jaro 2015

   Jarní lekce nejenže splnily má očekávání, ale co víc: začala jsem se o AIESEC zajímat a zjistila jsem, že kurzy zařizují studenti mého věku. Uvědomila si, jak moc by mě bavilo také být člověkem, který tento vzdělávací projekt pořádá.

Na podzim jsem se tedy přihlásila do organizace, konkrétně pobočky působící při Univerzitě Karlově, byla vybrána a dokonce se mi poštěstilo vyzkoušet si vysněnou pozici. Z role účastníka kurzů jsem se tak dostala do role AIESECáře, a začala objevovat, jak projekt vypadá a funguje i z druhé strany. Coby člen 4 členného týmu jsme zajišťovali celý pobyt stážistů – od jejich příletu, přes přípravné semináře, komunikaci s českými studenty, samotné pracovní týdny až po jejich odlet.

 

2

Vyzvedávání stážistů na letišti, podzim 2015. SPEAK! a Edison jsou dva národní projekty AIESEC

 

Ve volném čase jsme jim ukazovali krásy Prahy, a na konci listopadu jsme zorganizovali víkendový výlet do Krkonoš, což byl obrovský zážitek především pro ty z nich, kteří viděli sníh poprvé v životě. Nikdy nezapomenu na jejich kouzelné výrazy, které se mihly jejich tvářemi při zjištění, že sníh se dá válet a nabalovat za účelem postavení našeho klasického sněhuláka. Stážisté nám na oplátku poodkrývali kulturu svých zemí. Na fotce jsem například s Daliou z Mexika, která přijela učit španělštinu a přivezla nám ukázat pravé sombrero.

3

Krkonoše, výlet na Sněžku

4

S lektorkou Daliou z Mexika

  Zimní semestr uběhl jako voda, a po skončení projektu nastal okamžik příprav pro následující. Na jaře 2016, tedy rok poté, co jsem poprvé přišla se SPEAK! projektem do kontaktu, jsem přebrala štafetu ve vedení příprav projektu, které jsou nyní v plném proudu a za necelý týden se těšíme na příjezd nových lektorů, a s ním i zahájení jarního cyklu kurzů SPEAK!.

Článek napsala Karolína Chocholoušová

 

Profilový obrázek

About the author