Hodinka s AIESECářem – Terka

AIESEC Ostrava představuje studenty, kteří dělají něco navíc pro sebe, pro svůj kraj i celý svět. Abychom Ti přiblížili AIESEC i v té “lidské” podobě, tedy kdo tam dělá všechnu tu práci, tak jsme si připravili rozhovory se členy AIESEC Ostrava. Nejen o tom, co v organizaci dokázali, nebo co jim přinesla, ale taky něco zajímavého o nich.

Tereza Paterová

tereza_paterova

Proč ses přihlásila do AIESEC?

– Jednou jsem čekala na chodbě na cvičení a zaujala mě nástěnka, která byla hned naproti mě. Jelikož jsem v té době neuměla skoro vůbec anglicky, tak jsem se hned nechala nalákat na zlepšení svých jazykových dovedností. Po prvním týdnu v AIESEC jsem věděla, že to je to jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy mohla udělat.

Jak dlouho působíš v AIESEC?

Na jaře to budou 2 roky.

Jakou funkci momentálně v AIESEC Ostrava zastáváš?

Momentálně jsem ve vedení pobočky AIESEC Ostrava. Každý se tam staráme o různé věci. V mé kompetenci jsou projekty jako EDISON či Speak!, při kterých do našeho kraje jezdí studenti z různých koutů světa a prezentují zde svou kulturu a konverzují se studenty, takže si můžou zlepšovat angličtinu i oni.

Co tě přimělo přihlásit se do vedení pobočky?

Mé rozhodnutí bylo v podstatě ze dne na den. Po Novém roce jsem si udělala list, kde jsem si sepsala všechny věci, které bych chtěla zažít či změnit. Po jeho prohlednutí bylo jasné, že jedna z věcí, díky které toho mohu dosáhnout, bylo přihlásit se do vedení AIESEC Ostrava a začít právě tam!

Jak bys svůj rok na pozici Vice Presidenta popsala jednou větou?

Rok v obklopení super lidí a příležitostí.

Co tě motivovalo k tomu dělat něco navíc pro sebe a lidi v okolí?

Když jsem v AIESEC začínala, dělala jsem na projektu EDISON a domlouvala jsem jeho realizaci na různých školách v Ostravě a okolí. Když jsem si po projektu pročítala webové stránky škol, které se ho účastnily, a četla si zpětně názory k tomuto projektu, věděla jsem, že má smysl v tom pokračovat a ovlivňovat dále myšlení a postoj k cizím kulturám u dětí a studentů už v mladším věku.

Pracovala jsi s přijíždějícími stážisty z celého světa. Popiš trochu, o čem taková práce je.

Ze všeho nejvíc je to hlavně zábava. Na začátku děláme se stážisty pohovor přes skype – projekt se jim představí, plní různé úkoly, ale hlavně si otestujeme jejich angličtinu – po úspěšném pohovoru a přijetí stážisty dále vyřizujeme víza a dokumenty, které potřebují a už je pomalu připravujeme na příjezd do ČR. Když sem stážisté přijedou, ukážeme jim během přípravného týdne naší kulturu, zaměřujeme se na jejich dovednosti a očekávání, seznámíme je s Ostravou a okolím a zajdeme třeba i na pivko. Je super poznávat lidí z různých koutů světa, jejich zvyklosti a názory, je super se s nimi kamarádit.

Z jaké destinace přijelo do Ostravy nejvíce stážistů? Jakou destinaci máš nejoblíbenější?

Nejvíce lidí se hlásí hlavně z Asie. Čína a její okolí je tedy favorit číslo jedna, dále je to taky Indonésie či Indie. Měli jsme tu taky super lidi z Brazílie. Kdybych je měla všechny vyjmenovat, tak tu budu do rána. Úplně nejvíc však nedokážu říct, každý projekt se to mění.

Co se nejoblíbenější destinace týče, tak se mi z prezentací stážistů a z jejich vyprávění nejvíce zalíbilo Thajsko. Jednou se tam podívám.

Jak přijímají stážisty a vůbec náš projekt EDISON školy v MSK?

Jak už jsem zmínila, většinou máme na projekt EDISON dost pozitivní ohlasy. Na stránkách škol si člověk kolikrát přečte opravdu pěkné články. A jde to vidět i na jejich přístupu, spousta z nich se o projekt každoročně hlásí znovu!

Co plánuješ do budoucna?

Ze všeho nejdřív se chci zaměřit na školu a úspěšně ji dokončit. Po létě taky plánuji vyjet s AIESEC někam na stáž. No a až se vrátím, tak si chci najít nějakou fajn práci, která mě bude bavit a využít vše, co jsem se zatím měla možnost naučit.

Co pro tebe byla největší výzva, kterou jsi za ten rok musela zvládnout?

Největší výzvou pro mě bylo udělat dobrý Summer Speak!, který se v létě konal pro studenty základních a středních škol. Spousta lidí z pobočky odjelo za prací či na stáž a nás tu zbylo opravdu málo, abychom to mohli vše (sami s brigádami) zvládat. Nejvíce mě v tom podpořil David, který je společně se mnou ve vedení a s projektem mi pomohl. Teď můžu říct, že to dopadlo dobře a všichni jsme si to nakonec užili. Děkuji Davčo 🙂

Proč bys doporučila studentům stát se členem AIESEC Ostrava?

Je to občas už dost otřepaná fráze, ale: „Chceš zažít něco nového? Poznat skvělé lidi, naučit se novým dovednostem, udělat pro sebe něco navíc? Nevíš co s volným časem? Přidej se do AIESEC a zaručuji ti, že nebudeš litovat!“

 


Členem AIESEC Ostrava se můžeš stát i ty!

Stačí, když zde vyplníš přihlášku.

Více informací o otevřených pozicích a o členství vůbec najdeš tady.

 

Profilový obrázek

About the author