Mé turecké dobrodružství

A jaký byl tvůj příběh? 

Jsem Eva a již během studia studia jsem si našla práci. Hned po dokončení magistra jsem tedy pracovala na plný úvazek. Snažím se věcí nelitovat, ale to, že jsem nikdy nejela na Erasmus nebo stáž, mě mrzelo… Spousta kamarádů měla s AIESEC dobré zkušenosti, tak jsem se rozhodla to zkusit taky. Přihlásila jsem se a začala hledat profesní stáž v oblasti marketingu. Dostala jsem se do druhého kola, popřemýšlela si nad příležitostí, zbalila kufr a v lednu vyrazila na 7 měsíců do Istambulu, Turecka. To město jsem si prostě zamilovala. 

Jaká byla náplň tvé práce?

Firma se zabývala prodejem příze, zejména pro oděvní průmysl, ale i zdravotnictví, automobilní průmysl atd. Prvotně jsem dělala průzkum trhu o jednotlivých zemích, na které chtěla firma expandovat. Primárně Rakousko, Německo, Slovensko a Česko. To znamenalo i marketingové materiály v jazykových mutacích pro tyto země, takže jsem dělala překlady a chystala prezentace a letáky. Pak samozřejmě komunikace se zákazníky z těchto zemí, vyřizování individuálních požadavků, řešit administrativu. Dále účast na kongresech, komunikace s organizacemi jako Česko-turecká smíšená obchodní komora, DEIK, což je rada pro mezinárodní ekonomické vztahy Turecka. To bylo určitě zajímavé, protože jsem byla za firmu na setkání českých a tureckých firem za účasti ministra financí ČR.

Měla jsi volný čas? Jak si ho využívala?

V Turecku je neuvěřitelně moc památek a věcí, které stojí za to navštívit. Dokonce jsem si vytvořila svůj “Istanbul To Do list” s 50 památkam a místami. Brala jsem to jako velkou příležitost užít si 7 měsíců na stáži a podívat jse na hodně míst.

Turecko je země, kde je jeden z nejhorších poměrů: volný čas a práce. Naštěstí firmy, které se angažují v mezinárodním obchodě, mají soboty a neděle volné. Měla jsem málo dovolené, za celou stáž jsem měla asi jen 3 dny. Snažila jsem se volný čas, ale využít naplno a spojit i se státními svátky. Kappadokii jsem letěla balónem a Pamukkale skákala paragliding! Navštívila Hierapolis, Izmir, Efes amnoho dalšího. Seznámila jsem se taky s českou a slovenskou partou moc prima lidí a s většinou z nich komunikuji i teď. Vlastně máme stále konverzaci na messengeru, takže tímto zdravím i “Istanbulské královny” (smiech). 

Eva Konecna, Turecko

 

Dotýkal se tě nějak fakt, že v Turecku je 90% muslimů?

V Turecku jsem byla i v období Ramadánu. Ale nedotýkalo se mě to až tak. Istanbul je kosmopolitní. Na rozdíl od Kayseri, kde se se mnou lidé i fotili a chtěli se mnou mluvit. Bylo fajn, že v Istanbulu nic neřešili. Nikdo neměl potřebu mě přesvědčovat, že Islám je nejlepší, do ničeho mě nenutili. Naopak, já jsem řekla, že jsem ateista a nikdo to nerozebíral. Ačkoliv náš obchodní ředitel na toto téma rád diskutoval, ale pouze jsme si vyměnili názory.

V Turecku je typické pití čaje, jakého a jak často jsi ho pila ty?

Pijí černý čaj, k tomu jedí Baklavu-kostičky z listového těsta, slepené medem. Našla jsem si na internetu, že při nabídce čaje není slušné odmítnout, takže za první den v kanceláři jsem měla asi 8 čajů. Jinak nám sekretářka servírovala, čaj každou hodinu. Za těch 7 měsíců jsem rozhodně vypila víc čaje, než za celý předešlý život! Ovšem, zvykla jsem si na to a teď mi to někdy po obědě chybí.

Jak hodnotíš 7 měsíců strávených na stáži? 

Stáž mi dala moc zážitků, zlepšení angličtiny a němčiny, možnost potkat skvělé lidi a taky čas jenom pro sebe. Zaměřila jsem se na sebe, odpočinula, vydechla jsem si a bylo to prostě osvěžující. Nemusela jsem řešit běžné věci jako tady v Česku. V podstatě taková pauza od normálního života. Nezní to divně? Asi bych měla říct, že mi dala přítele, jinak by se na mě zlobil. Ano, musela jsem jet do Istanbulu, abych potkala Pražáka. 😀

Rozhovor připravila Monča Flejberková.

Vykroč i ty pravou nohou vstříc novým pracovním příležitostem a vyber si profesní stáž – GLOBAL TALENT – podle svých představ na nastaz.cz .

Profilový obrázek

About the author