Petra a její léto strávené v Číně

Letošní prázdniny jsem se rozhodla strávit jinak, a proto jsem se vydala na stáž do Číny. V rámci této stáže jsem byla zapojena do projektu Dare to Dream. První mojí zástavkou byla Šanghaj. Do tzv. Global Village nás dorazilo více než 80 z různých koutů světa – lidé z Itálie, vysmátá skupinka z Egypta, další z Indonésie, Filipín a dokonce i z Bahrajnu, Nigérie a Kolumbie.

peta1

Vedoucí, kteří nás po Šanghaji provázeli se rozhodli, že nás musejí provést po všech památkách, díky tomu nám ze Šanghaje nic důležitého neuteklo. Plavili jsme se po řece Jang-Ce, navštívili jsme historické čtvrti města, a také jsme nemohli vynechat vyhlídku Perlovou věž – Šanghajskou dominantu.

Než jsme se stihli vzpamatovat ze Šanghaje, už nás naši organizátoři převáželi na jih do Hangzhou. Zde jsme podstoupili cvičení lektorských dovedností v kombinaci s kurzem čínské kultury. I tady jsme měli možnost poznat krásu přírody a kultury této země. Nejkrásnější vzpomínky mám na výlet k jezeru Xi Hu, kde se na ostrovech rozkládají krásné starověké zahrady. Poslední den v Hangzhou patřil zábavě. Naši organizátoři nás vzali do zábavního parku Love and Adventure.

peta2

Po objevování krás této malebné země došlo i na náplň projektu. První žáky jsem vyučovala na střední škole ve Wenchengu, malém městě obklopeném vysokými horami. V mojí třídě bylo opravdu plno, mezi čtyřiceti žáky nebylo skoro k hnutí. Dva týdny jsem je učila angličtinu a zvláště jsem se snažila, aby se děti více rozmluvily. Někteří z žáků uměli anglicky opravdu dobře, jiným chyběly i úplné základy. Chvílemi bylo opravdu těžké celou tu bandu ukočírovat, ale našly se i chvilky, kdy je vyučování opravdu bavilo. Asi nejvíce si užili přípravu na závěrečné vystoupení.

Vystoupení bylo naprosto úžasné, dětem se moc povedlo. Bohužel následující hodina byla poslední a skoro celou jsme ji probrečeli, protože nikomu z nás se nechtělo loučit. Celá třída se mi podepsala na tričko a holky mi darovaly na památku velkého fialového medvídka vonícího po levanduli.

peta5

Den před odjezdem jsem dětem stačila už jenom zamávat, moje žáky pak odvezli domů a my jsme šli na výlet do příkrého pohoří Yangdang, plného tajných lesních stezek a ukrytých chrámů. Poslední den jsme v malé skupince vyrazili na výlet k vodopádu. Nejdříve jsme se divili, proč se tento vodopád nazývá China no.1 Waterfall, ale jakmile jsme ho spatřili, bylo nám to už jasné. Tři vodopády nad sebou obklopovaly vysoké skály a čistá řeka se řvoucími peřejemi proplétajícími se mezi kameny nám sebrala dech. Prostředním vodopádem procházela jeskyně z jedné strany obklopená zuřící vodní stěnou.

peta6

Naší další zastávkou byla chrámová škola uprostřed jihočínské provincie Fujian, kousek od města Quanzhou. Bydleli jsme v opravdovém buddhistickém chrámu nedaleko od rýžových polí. Učení na místní škole probíhalo úplně jiným způsobem, vždy jsme měli za úkol vyučovat osobně jednoho žáka a každé čtyři dny nám žáky vyměnili.

Před koncem stáže nás organizátoři stačili vzít na čajovou plantáž do malého městečka, kde jsme měli příležitost ochutnat různé druhy čaje a zhlédnout čínský čajový obřad. Poslední den nám zařídili párty v luxusním hotelu, a pak už jsme se jenom loučili a všichni vyráželi na svou cestu.

peta3

 

Já osobně jsem se nejdřív vydala do bývalého hlavního města Nankingu, Navštívila jsem zde spoustu památek, například slavné minské hrobky – hrobky císařů dynastie Ming s promenádou lemovanou kamennými sochami zvířat anebo Sunjatsenovo mauzoleum, ke kterému vedlo tisíc schodů.

peta7

Další moje cesty vedly do Pekingu, kde jsem strávila týden. Nejdřív jsem navštívila Letní palác Yi He Yuan postavený císařovnou Cixi se slavnou lodí s čistého mramoru. V tibetském chrámu Yonghegong jsem viděla přibližně metrovou mandalu a samozřejmě jsem nemohla vynechat návštěvu náměstí Tian´an men, u nás známějšího jako náměstí Nebeského klidu. Nesměla jsem zapomenout navštívit ani Chrám nebes a Zakázané město. Kousek od Zakázaného města jsem navštívila uličku Wangfujie, která je proslovená hmyzími lahůdkami. Těm jsem ale odolala a raději vyzkoušela krevetové knedlíčky a ovoce v cukru. Poslední den před návratem do Šanghaje jsem se vypravila na Velkou čínskou zeď.

peta8

Před odjezdem do České republiky mi zůstal čas objevit další tajné památky Šanghaje. Mezi takové patří Buddha z jednoho kusu jadeitu nebo podzemní nákupní ulice 1930s street.

Poslední chvíle před odletem do Prahy jsem se kochala pohledem na nábřeží Bund, a pak už jsem se definitivně s Čínou musela rozloučit.

Petra

 

Profilový obrázek

About the author