7 tipů od nováčka pro nováčky

Přeskakovala jsem od jednoho nesmyslného projektu ke druhému, vyzkoušela jsem pár brigád, ale pořád jsem necítila, že bych chytla ten správný směr.

a1
Za tu krátkou dobu, co jsem v AIESEC, jsem zažila víc věcí než za celý předchozí studentský život dohromady.

Jednoho dne jsem našla ve škole leták týkající se náboru nových členů do hradecké pobočky neziskové organizace AIESEC, vedené studenty UHK a UPCE. Upřímně, ani jsem si nebyla jistá, čím se organizace zabývá. Ale chtěla jsem to zjistit, a tak jsem si řekla, že to zkusím. Podala jsem si přihlášku a šla jsem na informační schůzku, kde mi hned bylo vysvětleno, co AIESEC dělá a jaké jsou jeho cíle. Toto příjemné setkání mě přesvědčilo o tom, že organizaci AIESEC dám šanci. Dohodla jsem si pohovor a po jeho úspěšném absolvování jsem se stala součástí té nejlepší skupiny lidí, kterou jsem kdy měla to štěstí poznat. A co víc? Dostala jsem se do pracovního týmu, v němž jsem se hned od začátku chtěla realizovat. Ač jsem zde teprve od října, už teď na sobě cítím pokrok. Naučila jsem mnoho zajímavých věcí – od time managementu až po komunikaci s různými typy lidí.

a2
Už jen příprava na Global village s mojí teamleaderkou Káťou a naše pečení modré buchty stálo za to!

Jak si z AIESEC odnést co nejvíce?

Každý má jiné očekávání a jiné priority, ale těchto 7 věcí byste neměli opomenout.

1) nebojte se – Nikdo vás tu nekousne! Nebojte se zapojit do diskuzí, společných akcí, nebojte se projevit. Já jsem díky své aktivitě vyhrála „member of November“ a k tomu spojený poukaz do té nejlepší palačinkárny v Hradci Králové.

2) mluvte – Nebojte se vyjádřit svůj názor, je jedno jestli souhlasný, či nesouhlasný, jen by měl být opodstatněný.

3) naslouchejte  –  I remind myself every morning: „Nothing I say this day will teach me anything. So if I’m going to learn, I must do it by listening.“ – Larry King. (Pokud budete na druhého mluvit jen vy, nic nového se nenaučíte a budete poslouchat jen informace, které již znáte. Není to škoda?)

4) jezděte na konference – Je to nejlepší způsob, jak poznat organizaci ve vší kráse a setkat se s báječnými lidmi z jiných poboček České republiky. Díky tomu, že jsem byla již na dvou konferencích, jsem poznala skvělé lidi – například Matyáše a Honzu z AIESEC Olomouc, s nimiž byla sranda celých těch pár dní. Také jsem se seznámila s Kristýnkou (AIESEC Brno), Lízou a Barčou (AIESEC Praha), se kterými bylo úžasné spolupracovat a trávit čas. Další výhodou konferencí je to, že pomáhají utužovat pobočku a můžete díky nim ukázat ostatním, co jste zač.

5) zapojte se do dění na pobočce, pomáhejte s čímkoli, co je potřeba – Utuží se tak kolektiv. Už jen příprava na Global village s mojí teamleaderkou Káťou a naše pečení modré buchty stálo za to!

6) buďte kreativní – Ne vše, co vymyslíte, se uskuteční, ale každý nápad se cení a může přispět k něčemu dobrému.

7) mějte rádi sami sebe, lidi okolo a svou účast si užívejte

Za tu krátkou dobu, co jsem v AIESEC, jsem zažila víc věcí než za celý předchozí studentský život dohromady. Absolvovala jsem dvě skvělé konference, úspěšnou Global Village (Global Village je oslava spojená s porozuměním kulturních odlišností, jež pomáhá vyzdvihnout jedinečnosti každé z nich – v rámci AIESEC konferencí se jedná o poznání kultur ostatních poboček v České republice) a plno našich pobočkových meetingů a díky takovým zkušenostem jsem si uvědomila mnoho věcí. Začínám si formulovat, na čem v životě záleží a kam chci dál směřovat. A to za to stojí, mám pravdu?

Jana Stehlíková

Zdroj všech fotografií: AIESEC Hradec Králové

Profilový obrázek

About the author