Osm triků jak být lídrem od Julia Caesara

Pokud bych se vás zeptal, koho považujete za lídra či vůdce historie, spousta z vás by řekla právě jméno Julius Caesar. Kromě jeho nepopiratelných schopností strategického vedení, to byl generál schopný vést svoji armádu za jasnou vizí a tu přeměnit ji v realitu. Jeho vojsko mu vrátilo jeho důvěru, kterou potřeboval pro svá mnohá vítězství. Vezměme si od něj 8 skvělých lekcí, které by měl každý lídr vědět:

Budujte vztah (se svými vojáky)
Říkalo se, že Caesar znal jméno každého vojáka, který pro něj bojoval. Právě osobní vztah bylo něco, co mu pomohlo získat důvěru a odvahu jeho armády. Lídr nemusí být “nejlepší kamarád” s každým členem jeho týmu. Z tohoto příkladu, se ale můžete naučit, že osobní přístup a vztah s kolegy je lepší, než když v kanceláři sedí deset cizinců, kteří ani neznají svá jména.

Pracujte na svých komunikačních schopnostech
Julius Caesar, stejně jako mnozí politici a vysoce postavení vojáci v té době, byl dobrý řečník. Ukázal se, bezvadně oblečený a svým vojákům přednesl mrazivý a motivující proslov. Dobrý lídr se učí nové komunikační techniky, které mu pomohou správně přenést zprávu, kterou se snaží sdělit a zaujmout tým. Je potřeba zkoušet nové přístupy a zlepšovat své vlastní komunikační dovednosti v praxi, což zajistí jasnou a efektivní komunikaci s ostatními.

Sdílejte
Skvělá část úspěchu římských legií se skrývala v tom, že mezi vojáky na bojišti byl vždy někdo, kdo měl veškeré informace. Každý centurion tak měl stejné informace o bitevním plánu, jako Caesar samotný. V dnešní době by centurion představoval vedoucího týmu nebo manažera oddělení. Jako lídr je nutné zajistit, že jsou všichni skvěle informovaní a rozumí všemu ze stejného pohledu jako vy. Mohou tak snadno dále komunikovat vše, co se musí udělat.

Maximalizujte svůj potenciál
Římští bojovníci při svém tréninku používali “gladius” – malou ostrou dýku, se kterou dobyly polovinu světa. Zbraň tak měla docela daleko od obrovských mečů a kopí. Vojáci se tak specializovali na malé zbraně, lehké, ale efektivní. Stejně jako Caesar, všechny nástroje, které máte k dispozici vám mohou přinést úspěch. Naučte se je používat správně a efektivně, rozvíjejte své dovednosti za účelem naplněné svého potenciálu. A nejen toho svého, ale i ostatních ve vašem okolí.

Přijměte odpovědnost
Caesar měl ke svým vojákům blízko. Navzdory nebezpečí chtěl římský vojevůdce přímo komunikovat se svojí armádou, protože věděl, že tím pozitivně přispěje k morálce vojáků. S vojáky jedl, bděl i krávcel. Mít ke svým mužům blízko mu dovolovalo poznat jejich slabiny, dělat rychlá rozhodnutí a napravit chyby. Stejně jako Julius Caesar musí být správný lídr připraven na vše, co může přijít, podpořit ostatní a dělat rychlá, avšak promyšlená rozhodnutí. Je nutné být dostupný, pokud vás někdo z vašeho týmu potřebuje a vést ostatní až k cíli.

Slavte úspěchy
Caesar se vždy ujistil, že všichni vědí o jeho vítězství. Mnoho věcí, které sám napsal, jsou dnes klasická díla. Nemusíte napsat knihu o vašem životě, je ale důležité komunikovat své úspěchy. Tým tak bude cítit součástí společného projektu a role lídra bude posílena. Je důležité být skromný, ale nezapomínat vyzdvihnout i malý úspěch a naplněný cíl.

Nedelegujte nepříjemné úkoly
V době římské říše bylo časté trestat zrádce, ať už se jednalo o přátele či rodinu. Caesar sám musel čelit nelehkému úkolu, jednomu z nejtěžších, jakému může voják čelit. Je to samozřejmě extrémní příklad, můžeme se z něj ale něco naučit. Není možné si jen sednout a čakat až za vás práci udělají ostatní. Namísto toho se zvednout a pustit se do práce sám. Jděte ostatním příkladem a ty nejtěžší úkoly vezměte na sebe.

Riskujte
Julius Caesar byl schopný riskovat, když to bylo nutné. Lídr musí být v tomto případě statečný. Není dobré stavět svá rozhodnutí na svém strachu. Jít do rizika a být statečný, učit se ze svých chyb. Díky tomu dosáhnete úspěchu.

Z originálu na gamelearn přeložil Hynek Salák

Profilový obrázek

About the author