Ptáte se, jaké výhody může stážista přinést vaší firmě?

Většina vedoucích pracovníků se domnívá, že existuje značná mezera mezi dovednostmi a schopnostmi, kterými jsou studenti vybaveni po ukončení vysoké školy a těmi, které budou potřebovat ve své první práci. Stáže jsou skvělým způsobem, jak překlenout tento rozdíl, ale řada vedoucích pracovníků bojuje s myšlenkou, zda se skutečně vyplatí mít ve firmě stážistu. Zaškolení a rozvíjení stážisty zabere přece jen dost času a výsledky to může přinášet až ke konci stáže, takže to nemusí mít okamžitou návratnost investic. Nicméně díky patřičné starostlivosti o stážisty lze stáže skutečně považovat za dlouhodobou investici pro společnost. Zde je pět důvodů, proč je důležité se starat o své stážisty.

1. Nové inovativní nápady

Když věnujete dostatek času a úsilí zaškolení svých stážistů a dáte jim pocit, že do vaší firmy patří, projeví se to na kvalitě jejich práce. Pokud se stážisté domnívají, že jsou jejich názory oceňovány, mohou přinést do vašeho podnikání celou řadu nových myšlenek, ať už se jedná o produkty nebo způsob práce. Stážisti vnímají věci z jiné perspektivy a přináší tak nové nápady, což může být v dlouhodobém časovém horizontu měničem hry.

2. Pipeline talentů

Stáže jsou skvělým kanálem pro nábor zaměstnanců. Mnoho společností využívá stáže pro otestování možných budoucích zaměstnanců před tím, než se rozhodnou je zaměstnat. Na druhou stranu, stážisté obvykle nemají zkušenosti z podnikatelského světa, takže jsou jako prázdné plátno a je tak velmi snadné si je formovat, aby odpovídali vaší firemní kultuře.

3. Neobvyklé zkušenosti

Stážista mnohokrát pochází z naprosto odlišné generace, s úplně jinou sadou dovedností než většina zaměstnanců ve společnosti, což může být skvělou příležitostí přinést do vaší firmy potřebné dovednosti. Mladší generace může také přinést lepší představu o tom, jak využívat moderní technologie a dokonce učí technickým dovednostem seniorní zaměstnance. Získání zahraničního stážisty vám poskytne nejen přímý kontakt na novém potenciálním trhu, ale také jeho jedinečné znalosti a jazykové dovednosti, které by bylo těžké najít v zemi vašeho působení.

4. Značka zaměstnavatele

V éře sociálních médií slova cestují rychleji než kdy předtím. Mladí lidé dnes sdílejí vše se svými vrstevníky a zkušenost vašeho stážisty tomu nebude výjimkou. To, zda stážista stráví svou stáž děláním kávy nebo se profesně rozvíjí, je rozdíl. Word-of-mouth je mocný nástroj a díky poskytnutí vyzývající zkušenosti vašemu stážistovi budou noví absolventi stát frontu před vašimi dveřmi.

5. Vyšší retence

V životě studenta mohou mít stáže významný vliv. Pomohou jim zjistit, jakým směrem se chtějí ve své kariéře ubírat a přimějí je přemýšlet o odvětvích, o kterých dříve neuvažovali. Čím více budete investovat do svých stážistů, tím více z toho získáte a oni budou spokojeni se svými zkušenostmi a po ukončení studia se pravděpodobně stanou vašimi zaměstnanci. Koneckonců, čím více investujete do stážisty, tím více investuje do své práce a nakonec do vašeho podnikání.

V AIESEC spolupracujeme s našimi partnery na tom, abychom poskytli nezapomenutelnou zkušenost jak stážistům, tak právě našim partnerům. Jestli přemýšlíte, jak byste mohli lépe investovat do svých stážistů, kontaktujte nás a můžeme prodiskutovat, jak rozvíjet leadership v mladých lidech den co den.

Autor: Alexandra Byskata
Překlad: Kristýna Pavlová

Profilový obrázek

About the author